• facebook
 • rss
 • W świecie Moniuszki

  xrt

  dodane 22.08.2015 09:31

  Burmistrz Piotr Maziarz i dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk zapraszają na wielki finał.

  Teatr Zdrojowy, Teatr Pod Blachą, Muszla Koncertowa, Pijalnia Wód Mineralnych, Sala Koncertowa, kościół pw. Miłosierdzia Bożego, kościół pw. św. Katarzyny, Sanatorium Zacisze i Rondo Tkacza – wszystkie te miejsca rozbrzmiewały w tym roku muzyką operową.

  Po raz 53. Kudowa-Zdrój stała się bowiem stolicą opery. Bilans ponad półwiecza jest imponujący. W ramach festiwalu wystąpiło kilka tysięcy śpiewaków i muzyków, znane zespoły operowe, orkiestry symfoniczne i kameralne, gwiazdy scen operowych i teatralnych z Polski, Czech, Danii, Litwy, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Norwegii, Włoch, USA, Japonii, Kuby i Meksyku. 

  Festiwal zatem to kultura wysokiej próby. – Dlatego każdy kto odwiedził w dniach festiwalowych Kudowę-Zdrój z pewnością doświadczył artystycznego i duchowego oczyszczenia, bo obcowanie z pięknem zawsze otwiera przed człowiekiem nowe wymiary duchowe – komentuje bp Ignacy Dec, który 21 sierpnia uczestniczył we wszystkich punktach programu festiwalu jako gość honorowy wydarzenia.

  Jeszcze dzisiaj, tak jak każdego festiwalowego dnia w południe, z balkonu Teatru Zdrojowego zabrzmi hejnał festiwalowy. Zaraz potem w Pijalni Wód Mineralnych Dyrektor teatru Wielkiego w Poznaniu, Reneta Borowska-Juszczyńska podejmie temat "Halka" na Haiti i zda relację z wrażeń artystów oraz mieszkańców egzotycznej wyspy sprowokowanych przez wystawienie opery narodowej w górskim miasteczku Cazale.

  O 13.00 w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta Szkoły Artystycznej z Hronova, natomiast o 15.30 wielki finał festiwalu - Korowód Moniuszkowski. Warto dołączyć do grupy artystów i mieszkańców miasta ubranych w historyczne stroje oraz poznać samego Stanisława Moniuszkę, który jak co roku przybędzie na kudowski korowód. 

  Na zakończenie święta opery wieczór baletowy w wykonaniu solistów baletu Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół