• facebook
 • rss
 • Przygotowanie do obumierania

  xrt

  dodane 20.09.2015 15:48

  Półtora tysiąca młodych i bardzo młodych dzieliło się wiarą w Wambierzycach.

  W tym roku za program i organizację Diecezjalnego Dnia Młodzieży odpowiadał ks. Paweł Łabuda ze sztabem ŚDM w diecezji oraz ks. Dominik Wargacki, diecezjalny duszpasterz młodzieży. 

  19 września w Sanktuarium MB Wambierzyckiej Królowej Rodzin katecheci i księża przywieźli ze sobą koło półtora tysiąca młodych. Dominowało gimnazjum a nawet starsze klasy podstawówki.

  – Co z pewnością jest nadużyciem, bo dzieci nie czują się zbyt dobrze w tłumie licealistów i gimnazjalistów, a poza tym treści jakie są przekazywane, w niewielkim stopniu ich interesują – twierdzą katecheci szkół średnich. 

  Program spotkania, którego hasłem były słowa 'Dotknij miłosierdzia" podzielono na trzy bloki: konferencyjny, modlitewny i koncertowy. Pierwszy poprowadził ks. Rafał Buzała, dyrektor Departamentu Wolontariatu ŚDM z Krakowa. Opowiedział on o formalno-organizacyjnych strukturach ŚDM. – Było tego za dużo, lepiej gdyby konferencja wyzwoliła w młodych chęć włączenia się w wolontariat a podawanie opisów różnych inicjatyw związanych z ŚDM w Polsce można załatwić przez wręczenie każdemu uczestnikowi ulotki informacyjnej. Zresztą młodzież dała jasno do zrozumienia, że ten przekaz do niej nie trafia. Niewielu miało cierpliwość wsłuchiwania się w kolejne informacje podawane z ambonki – podsumowywali księża. 

  W drugim bloku głównym punktem była Eucharystia. Poprzedziła ją adoracja z okazją do spowiedzi. Biskup Adam Bałabuch, wygłosił homilie,w której przekonywał młodych, by nie bali się "obumierać" przez miłość, tak jak ziarno, które pada w glebę i ma wydać plon. – Egoizm nie rodzi życia, gdyby ziarno chciało zachować siebie, pozostałoby samo i nie przekazałoby życia, nie pomnożyłoby go. Tylko ziarno, które obumiera rodzi nowe życie; oddając swe życie, staję się źródłem życia – mówił, żeby za chwilę pokazać sylwetkę bł. Gerharda Hirschfeldera, którego w tym dniu wspominano w diecezji świdnickiej. 

  Na koniec biskup posłał młodych w świat, by nieśli dobrą wiadomość o ŚDM w swoje środowiska. Przypomnieniem zarówno spotkania w Wambierzycach oraz czekających młodych dni w Krakowie będzie szczególny gadżet: rączka z napisem "Dotknij miłosierdzia", który wszyscy uczestnicy otrzymali na zakończenie Mszy św.  

  Wieczór należał do muzyków: przed zebranymi wystąpiła lądecka kapela "Siloe Rockers" oraz znane i cenione "40i30na70". 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół