• facebook
 • rss
 • Przy ołtarzu za sześć lat

  xrt

  dodane 23.09.2015 20:51

  Ośmiu alumnów roku pierwszego wprowadziło się do seminarium.

  Po egzaminach wstępnych, po rozmowach kwalifikacyjnych, ośmiu kandydatów do seminarium zostało przyjętych na pierwszy rok formacji do kapłaństwa.

  - Teraz przed wami sześć lat i życzę wam, żebyście stanęli przy ołtarzu Jezusa Chrystusa jako kapłani - jeśli taka jest wola Boża i takie będzie wasze pragnienie - mówił 23 września na zakończenie Mszy św. ks. Tadeusz Chlipała, rektor świdnickiego seminarium.

  Alumni pierwszego roku przyjechali do seminarium tydzień wcześniej niż pozostali. Muszą poznać dom, wejść w jego rytm i strukturę. Pomogą im w tym przełożeni - zewnętrzni (rektor, prefekt dyrektor) oraz wewnętrzni, czyli ojcowie duchowni.

  Wszystkich poznali dzisiaj podczas Mszy św., jaką kapłani koncelebrowali pod przewodnictwem rektora. On też wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę na św. o. Pio, patrona dnia, jako przykład kapłańskiego życia.

  - Sam tak bardzo doświadczony, umiał wskazywać drogę do Boga. Robił to kiedyś, robi to i teraz - zapewniał. Rektor mówił także o 23 września jako początku nowego rozdziału w życiu.

  - Na końcu tego rozdziału zostaniecie posłani do współczesnego świata z tą samą misją, co apostołowie, a po nich kolejne pokolenia biskupów i kapłanów - wybiegał w przyszłość, nawiązując do czytanej podczas liturgii perykopy ewangelijnej. - "Bliskie jest królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" - cytował.

  Dzień "pierwszaków" zaczyna się o 6.30, pół godziny później mają Mszę św., potem śniadanie, a od 9.00 do 12.00 - spotkania z przełożonymi.

  Modlitwy południowe o 12.20, potem obiad i rekreacja do 15.30, na jej zakończenie podwieczorek, a o 16.00 wprowadzenie w życie duchowe, po nim czytanie duchowne w kaplicy i o 18.00 kolacja. Nabożeństwo wieczorne zaplanowano o 20.30, po nim obowiązuje "silentium sacrum" - święte milczenie. O 22.00 alumni idą spać.

  Alumnami roku pierwszego są: Jarosław Biłozor (Dzierżoniów), Emil Dudek (Piława Górna), Michał Kozłowski (Dzierżoniów), Dominik Musz (Głuszyca), Wojciech Pawlina (Nowa Ruda), Mateusz Petrus (Bystrzyca Kłodzka), Łukasz Pluta (Dzierżoniów), Grzegorz Wołoch (Świebodzice).

  Pozostali alumni wracają do seminarium 30 września. W tej chwili na liście roku drugiego jest 9 alumnów, trzeciego - 13, czwartego - 8, piątego - 4 i szóstego - 7. Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbędzie się 10 października.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół