• facebook
 • rss
 • Ostatnia prosta do chwały ołtarzy

  xrt

  dodane 26.09.2015 15:19

  Siostry: Paschalis, Melusja, Felicitas, Acutina, Sapientia, Adelheidis, Adela, Sabina, Rosaria, Edelburgis przekonują wspólczesnych, że są sprawy cenniejsze niż życie.

  Zaledwie po czterech latach od otwarcia procesu beatyfikacyjnego (25 listopada 2011 r.) zakończył się jego diecezjalny etap. 26 września w obecności licznie zgromadzonych w katedrze elżbietanek i zaproszonych gości, pod przewodnictwem abp Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, członkowie Diecezjalnego Trybunału Procesowego uroczyście złożyli przysięgę i podpisali stosowne dokumenty potwierdzające, że swoją pracę wykonali rzetelnie i z należytą skrupulatnością. 

  – Martyrologia naszych Sióstr wpisana jest w pasmo cierpienia ludności cywilnej Śląska Opolskiego i Dolnego Śląska. Miało to miejsce w 1945 r. Kiedy żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli na te tereny – wyjaśnia s. Maria Paula Zaborowska, elżbietańska radna generalna.

  – Siostry przeżyły gehennę, a motywy prześladowań były różne, m.in. nienawiść do osób i wszystkiego co wiązało się z wiarą. Większość sióstr zginęła w obronie czystości własnej lub innych, niektóre zmarły na skutek doznanych udręczeń i wycieńczenia. W atmosferze ogólnego terroru i zastraszenia, nasze siostry przeszły Drogę Krzyżową, idąc za Chrystusem cierpiącym. Poniosły one śmierć męczeńską i pokazały jak Boża miłość triumfuje pośród nienawiści - wyjaśnia motywy, które skłoniły zgromadzenie do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego s. M. Paschalis Jahn i Dziewięciu Towarzyszek.

  Kandydatki na ołtarze to: s. M. Melusja Rybka, s. M. Felicitas Ellmerer, s. M. Acutina Goldberg, s. M. Sapientia Heymann, s. M. Adelheidis Töpfer, s. M. Adela Schramm, s. M. Sabina Thienel, s. M. Rosaria Schilling i s. M. Edelburgis Kubitzki.

  Postulatorką sprawy na szczeblu diecezjalnym, w archidiecezji wrocławskiej, została mianowana s. Miriam Zając. 

  Na uroczystości obecny był zarząd generalny zgromadzenia, niemalże wszystkie matki prowincjalne z całego świata. Natomiast matka generalna, s. Samuela Werbińska, została upoważniona do przekazania czternastu tomów sprawy do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół