• facebook
 • rss
 • Neogotycki ołtarz w Pieszycach

  xrt

  dodane 07.12.2015 18:10

  Od 6 grudnia dzieło pewnego Mikołaja jest poświęcone miłosierdziu Bożemu.

  Ponad rok temu Mikołaj Filas w kościele pw. św. Antoniego w Pieszycach ustawił nowy ołtarz, wykonany w jego pracowni. Zadbał, by swoim stylem nawiązywał do historycznego wystroju kościoła, dlatego ołtarz jest neogotycki. Po okresie sezonowania, gdy drewno się dopasowało, a wszystkie detale znalazły się już na swoim miejscu, przyszła kolej na polichromię.

  Ołtarz pomalował Andrzej Król, znany w regionie konserwator sztuki. 6 grudnia bp Ignacy Dec poświęcił ołtarz i kaplicę dedykowaną Miłosierdziu Bożemu. – Mamy w niej także relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II, więc jest to także miejsce oddawania im czci – mówi ks. Edward Dzik, proboszcz. Pomocą w modlitwie są specjalnie przygotowane modlitewniki, ale także program codziennych nabożeństw animowanych przez wiernych.

  Wizyta biskupa w Pieszycach miała jeszcze jeden motyw. Na zakończenie Mszy św. zostali wyróżnieni lokalni przedsiębiorcy, którzy bezinteresownie wspierali budowę alejek na cmentarzu. – Od dłuższego czas otrzymywaliśmy sygnały, że warto je wybrukować, więc gdy nasza pani burmistrz przekazała nam bruk z przebudowywanej drogi, był to sygnał do działania – wyjaśnia proboszcz, a potem sypie liczbami: ton materiałów budowlanych, metrów kabli pod nowe oświetlenie, przepracowanych dniówek, przejechanych kilometrów i w końcu metrów kwadratowych nowych alejek.

  Bez pomocy Tadeusza Drozdowskiego, Marka Drozdowskiego, Wojciecha Łyżwy, Włodzimierza Gubera i Lecha Muchy nic jednak by się nie stało. – Cieszy mnie, że wykazaliście się panowie wrażliwością na dobro wspólne – dziękował bp Dec.

  Wyróżniony został także Andrzej Król, który bezinteresownie położył polichromię na nowym ołtarzu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół