• facebook
 • rss
 • Samorządowcy z zasadami

  Mirosław Jarosz

  dodane 14.12.2015 00:51

  I Forum Samorządowe Diecezji Świdnickiej odbyło się 12 grudnia w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu.

  Na I Forum Samorządowe przyjechało ponad 100 osób z całej diecezji świdnickiej   Na I Forum Samorządowe przyjechało ponad 100 osób z całej diecezji świdnickiej Mirosław Jarosz / Foto Gość Organizatorem Forum było Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej, którym kieruje ks. Sławomir Augustynowicz.

  Na spotkanie osobiście zapraszał bp Ignacy Dec i dr Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, będący jednocześnie gospodarzem wydarzenia.

  Mimo, że było to pierwsze takie spotkanie w historii diecezji, pojawiło się na nim prawie 150 osób z rozmaitych opcji politycznych - samorządowców wszystkich szczebli, poczynając od gmin, przez powiaty, województwo do parlamentarzystów z wałbrzyskiego okręgu wyborczego.

  Jako pierwszy wystąpił bp Ignacy Dec, który mówił o etyce w samorządzie. Biskup wyjaśnił, że katolicka nauka społeczna wylicza cztery podstawowe zasady życia społecznego. Są nimi: zasada personalizmu, zasada dobra wspólnego, zasada pomocniczości oraz zasada solidarności.

  Jak wyjaśniał hierarcha personalizm mówi o tym, że to człowiek jest zawsze celem – nigdy środkiem do celu. Natomiast zasada dobra wspólnego i solidarności postuluje zawsze pracę z drugim człowiekiem i dla drugiego – nigdy przeciw niemu.

  Podczas forum podjęto również inne tematy. O elektrowniach fotowoltaicznych, które mogą być przyszłością samorządu opowiedział Marcin Szczęsny, kanclerz PWSZ w Sulechowie. Natomiast dr Ryszard Balicki z Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zajął się relacją „Unia Europejska, a samorząd”.

  Organizatorzy liczą na to, że spotkanie stanie się zalążkiem budowania silnej grupy ludzi związanych z samorządem, dla których priorytetem w codziennej pracy jest etyka oparta na chrześcijańskich zasadach i nauce społecznej Kościoła.

  Na zakończenie przedstawiono niektóre pomysły działań Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców, na najbliższy rok. Poseł Michał Dworczyk zobowiązał się do pomocy w organizacji pielgrzymki samorządowców diecezji świdnickiej do Ostrej Bramy w Wilnie. Roman Głód, burmistrz Głuszycy zaprosił zebranych do swojej gminy w maju przyszłego roku na „Rodzinny Piknik Samorządowców”. Natomiast Marcin Czerniec, wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki ogłosił, że jego gmina będzie za rok gospodarzem II Forum Samorządowego Diecezji Świdnickiej.

   

  Na kolejnych stronach pełen tekst wystąpienia bp Ignacego Deca pt "Etyka a samorząd"

  «« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół