• facebook
 • rss
 • Sudecka Obrona Terytorialna już ćwiczy

  mj /dd

  dodane 23.01.2016 17:32

  Niezależnie od pogody w każdą sobotę kilkudziesięciu młodych ludzi spotyka się, by się szkolić i zdobywać umiejętności. Chcą je wykorzystywać wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna pomoc: w sytuacjach kryzysowych, kataklizmach naturalnych i stanach zagrożenia zewnętrznego.

  Są nowo powstałym stowarzyszeniem. Jednak w regionie działają od paru lat. Obecnie znakomicie wpisują się w plany stworzenia ogólnopolskiej struktury Obrony Terytorialnej.

  - Wcześniej wielu z nas działało w różnych organizacjach społecznych oraz paramilitarnych - wyjaśnia Dariusz Dembiński, prezes stowarzyszenia Sudecka Obrona Terytorialna (SOT). -  Zdecydowaliśmy, że jesteśmy gotowi działać dla dobra społeczeństwa w zhierarchizowanej  grupie i wykonywać służbę dla narodu w Sudeckiej Obronie Terytorialnej. Nasze sztandarowe hasło to Bóg, Honor, Ojczyzna. Wywodzi się z wiekowej tradycji i do tych chlubnych tradycji chcemy nawiązywać.

  Podstawą działania SOT jest wychowanie młodego pokolenia w duchu dyscypliny i tężyzny fizycznej tak, aby każdy młody kadet był gotowy podjąć obowiązki zawodowe w życiu dorosłym w poszanowaniu hierarchii i ładu społecznego.

  SOT jako grupa militarna szkoli młodzież w zakresie unitarnym, ale także kładzie mocny nacisk na szkolenia ratownictwa medycznego. - Chcemy te zdobyte umiejętności wykorzystywać w razie potrzeby, wszędzie tam, gdzie pomoc będzie potrzebna, czyli w sytuacjach kryzysowych, kataklizmach naturalnych, stanach zagrożenia zewnętrznego - przekonuje Dariusz Dembiński.

  Szkolenie militarne jednostki SOT jest podobne do szkoleń piechoty górskiej, więc oprócz podstawowych umiejętności posługiwania się bronią strzelcy będą mieli profesjonale kursy wspinaczki górskiej, jazdy na nartach i innych umiejętności potrzebnych w górskim terenie.

  - Obecnie uzyskaliśmy możliwość tworzenia bazy szkoleniowej na Pogórzu Sudeckim - tłumaczy Dariusz Dembiński. - Jest to teren, na którym ćwiczymy taktykę górską, a w przyszłości chcemy zbudować profesjonalny tor sprawności fizycznej. Rekrutację rozpoczynamy od młodzieży gimnazjalnej i dla nich mamy szkolenia przeznaczone dla kadetów. Natomiast pełnoletni obywatele chcący uczestniczyć czynnie w strukturach organizacyjnych mają szerokie możliwości, bo potrzebujemy ludzi do drużyn strzeleckich, ale także do zadań kwatermistrzowskich i logistycznych.

  Chętni do wstąpienia w szeregi SOT kontakt ze stowarzyszeniem mogą nawiązać m.in. za pośrednictwem strony internetowej (kliknij TUTAJ) lub bezpośrednio, pisząc na adres: otsudety@gmail.com.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół