• facebook
 • rss
 • Ekstremalne wyzwanie rzucone

  mj

  dodane 09.03.2016 18:00

  Przeżywanie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu staje się coraz popularniejsze. Już w najbliższy piątek wyruszają pierwsze z nich. Można jeszcze dołączyć do pątników.

  W tym roku w diecezji świdnickiej odbędzie się aż 5 nocnych Dróg Krzyżowych, w tym jedna ekstremalna. Pomysł Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zrodził się kilka lat temu. W tym roku w całej Polsce wyruszy ponad 200 EDK.

  - Oczywiście, można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań - wyjaśniają ideę organizatorzy. - Można w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych. Jednak inaczej patrzy się na cierpienie Jezusa z perspektywy ciepłej ławki, a inaczej, gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa.

  Zadanie jest jasne: do przejścia ponad 40 km, w nocy, w milczeniu, zdani na własne siły. W głowie rodzą się pytania: "Czy to na pewno dla mnie? Czy dam radę? Właściwie po co tak iść całą noc? I to jeszcze w piątek, po całym tygodniu pracy, nauki... Czy to nie jest jakieś szaleństwo? Przecież można też „zwyczajnie” w kościele...". Wyzwanie jest rzucone - podjąć czy nie? Każdy decyduje sam!

  Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się w nocy z 18 na 19 marca i rozpocznie się Mszą św. o 20.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie. Następnie każdy z uczestników podejmie swój własnoręcznie wykonany krzyż i rozpocznie indywidualną drogę. Trasa przygotowana przez organizatorów liczy 42 km i będzie przebiegała w większości górskimi szlakami turystycznymi z Bielawy przez Srebrną Górę do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Suma podejść - 1400 m. Największa różnica wysokości - 650 m. Droga przeznaczona jest dla osób z dobrą kondycją fizyczną i zdrowotną. Przebiega terenami górskimi, dlatego mogą wystąpić niskie temperatury, śnieg, błoto. Szczegóły oraz bliższe informacje można uzyskać na Facebooku, wyszukując: „Ekstremalna Droga Krzyżowa Bielawa”; e-mail: edkbielawa2016@gmail.com.

  Tymczasem już w najbliższy piątek 11 marca odbędą się trzy Drogi Krzyżowe zainspirowane EDK. Będą jednak nieco krótsze. Mogą spróbować nimi przejść osoby o słabszej kondycji.

  Pierwsza wyrusza z kościoła pw. św. Bartłomieja w Rościszowie o 20.00. Trasa wiedzie na szczyt Wielka Sowa. Tam ok. 24.00 odprawiona zostanie Msza św. Rozważania: ks. Krzysztof Herbut.

  Kolejna przejdzie przez Kotlinę Kłodzką. Początek o 19.00 w kościele pw. św. Barbary w Międzylesiu (ul. Słowackiego). Zakończenie ok. 3.00 pod sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej. Trasa liczy ok. 20 km. Organizatorami są parafie Bożego Ciała w Międzylesiu i Narodzenia NMP w Lądku-Zdroju.

  Także 11 marca o godz. 20 na Drogę Krzyżową będzie można wyruszyć z Głuszycy. Trasa wiedzie m.in. przez Grzmiącą, obok schroniska Andrzejówka, Rybnicę Leśną do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu. Zapisy pod numerem tel. 724 928 280 oraz u księży w parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy.

  18 marca Droga Krzyżowa przejdzie trasą z Ząbkowic Śląskich do Wambierzyc. Początek o 18.00 - Msza św. u księży pallotynów w Ząbkowicach Śl. Trasa wiedzie przez: Tarnów, Budzów, Srebrną Górę, Nową Wieś Kłodzką, Wolibórz, Dzikowiec, Nową Rudę-Słupiec, Ścinawkę Średnią, Ratno.

  Dodatkowe informacje - tel. 605 852 026.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół