• facebook
 • rss
 • Dom Serca - wg kard. Bertone

  xrt

  dodane 03.04.2016 13:46

  W Roku Miłosierdzia ta wizyta przynosi pocieszenie i zobowiązanie - przekonywał o tym emerytowany sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.

  Na zaproszenie bp. Ignacego Deca i ks. Jana Garagasewicza, dyrektora świdnickiego hospicjum im. o. Pio, kard. Tarcisio Bertone, emerytowany sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, spotkał się z chorymi, personelem placówki i władzami Świdnicy. 

  Biskup świdnicki Ignacy Dec przypomniał, że kardynał odwiedził Świdnicę w roku 2007 i wyraził przekonanie, że tak jak tamta, także i tegoroczna wizyta odciśnie znaczące piętno na życiu diecezji. 

  W imieniu władz miasta powitała gościa prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Wspomniała o tym, że pierwsza wizyta kardynała w roku 2007 zapisała się w historii miasta jako ważne wydarzenie niosące przesłanie nadziei, troski o młodych i wrażliwości na drugiego człowieka. Wręczyła też upominek - obraz przedstawiający świdnicką katedrę.

  W odpowiedzi kardynał wspomniał, że dobrze pamięta tamtą wizytę, jej klimat i katedrę z jedną z najwyższych wież w Polsce. - Jest tak wysoka, że nawet ja, choć do niskich nie należę, muszę zadzierać głowę, aby spojrzeć na jej czubek - żartował. 

  3 kwietnia, w Święto Miłosierdzia, hierarcha w przemówieniu do zebranych w hospicyjnej auli nazwał hospicjum "domem serca". - Gdzie jednoczą się troska o ciało z troską o duszę - mówił. - Miasto ziemskie z niebieską Jerozolimą. Znakomicie ukazał to w swoim życiu św. o. Pio. Warto wpatrywać się w jego przykład, bo wtedy rozumiemy co to znaczy prawdziwe miłosierdzie względem grzeszników oraz miłosierdzie względem tych, którzy cierpią fizycznie - radził. 

  Przywołał także opinię emerytowanego papieża Benedykta XVI, który w miłosierdziu widział sposób na dotarcie do współczesnego świata z przesłaniem Boga bliskiego, obecnego i wyzwalającego. 

  - Gratuluję wszystkim którzy zatroszczyli się o to, żeby hospicjum, dom serca, mogło w Świdnicy powstać, dziękuję pomysłodawcom, realizatorom i pracownikom za ich świadectwo wiary w to, że Bóg działa w życiu człowieka, także wtedy, gdy ten zdaje się przegrywać w walce ze śmiertelną chorobą - mówił. 

  Na koniec kard. Bertone odwiedził i pobłogosławił wszystkich chorych, którzy z uwagi na chorobę nie mogli spotkać się z nim w auli. 

  Świdnickie hospicjum jest wspólnym dziełem diecezjalnej Caritas i mieszkańców miasta, którzy podczas pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego zdecydowali o wsparciu jego budowy z funduszu miejskiego. 

  Placówka została poświęcona w lutym 2015 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół