• facebook
 • rss
 • Ostatni dom

  xrt

  dodane 22.04.2016 17:02

  Diecezja świdnicka pożegnała ks. Andrzeja Raszplę. Modlitwie przewodniczył bp Ignacy Dec.

  To już ostatnie chwile, gdy ciało zmarłego 19 kwietnia kapłana jest na Dolnym Śląsku. Zaraz po zakończeniu uroczystości pożegnalnych trumna ze zwłokami ks. Raszpli zostanie przewieziona do jego rodzinnej parafii w Hadlach Szklarskich w archidiecezji przemyskiej.

  22 kwietnia Mszy św. przewodniczył bp Dec, wśród 150 koncelebransów byli duchowni z całej metropolii wrocławskiej z bp. Andrzejem Siemieniewskim z Wrocławia i bp. Markiem Mendykiem z Legnicy na czele.

  W kazaniu biskup przypomniał życiorys zmarłego księdza. Zauważył zaraz na wstępie, że droga do domu Ojca prowadziła ks. Andrzeja przez ziemskie domy znajdujące się w czterech diecezjach: przemyskiej (19 lat), wrocławskiej (13 lat), legnickiej (12 lat) i świdnickiej (12 lat).

  Odnosząc się do przeprowadzki młodego Andrzeja na Dolny Śląsk, biskup mówił: - Zostawiłeś swój rodzinny dom. Zabrałeś z niego, od swoich rodziców, cenne wiano. Nie były to majętności tego świata, ale było to dobre wychowanie, skarb wiary, skarb miłości do Boga i człowieka, skarb pracowitości, uczciwości, skromności i dobroci. Do końca życia pamiętałeś wskazanie twego ojca, do ciebie skierowane: "Pamiętaj, bądź człowiekiem" - wspominał.

  Potem wyliczał domy według kryterium przynależności do Kościoła partykularnego: seminarium, Żórawina i wałbrzyski Biały Kamień (okres wrocławski); Biały Kamień, gdzie zastał go podział Kościoła w roku 1992, seminarium i Podzamcze (okres legnicki) i na koniec, od 2004 r. - praca na rzecz Kościoła świdnickiego.

  Gdy biskup cytował fragment z testamentu, nie krył wzruszenia, czytał m.in.: "Dziękuję Bogu za dar życia i powołania kapłańskiego. Słowa zawołania prymicyjnego: »Idę, Maryjo, pełnić wolę Syna Twego« jak potrafiłem, starałem się realizować. Proszę Boga o miłosierdzie dla moich słabości i grzechów", "Dziękuję za wszelkie dobro mojej Rodzinie i wszystkim ludziom - moim Parafianom, do których Bóg mnie posłał. Przepraszam, jeżeli kogoś obraziłem, skrzywdziłem lub zgorszyłem. Proszę o wybaczenie".

  Na zakończenie uroczystości głos zabrali m.in.: w imieniu władz państwowych, parlamentarzystów i samorządowców oraz władz miasta - Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, w imieniu Zakonu Rycerzy Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie - Karol Szlenkier, zwierzchnik zakonu bożogrobców w Polsce, w imieniu parafian - Stefan Ziemba, radny parafialny, w imieniu kolegów kursowych - ks. Ireneusz Alczyk, senior roku, w imieniu księży z dekanatu - ks. Jacek Biernacki, wicedziekan, w imieniu rodziny i księży pracujących w parafii - ks. Daniel Rydz, wikariusz parafialny.

  W sobotę 23 kwietnia o 13.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich bp Dec będzie przewodniczył pogrzebowi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół