• facebook
 • rss
 • Siedmiu nowych kapłanów

  xrt

  dodane 21.05.2016 09:50

  Trwa Msza św., podczas której bp Ignacy Dec udzieli święceń kapłańskich.

  W Świdnicy o 10.00 rozpoczęła się w katedrze Msza św., której przewodniczy bp Ignacy Dec. Msza, podczas której siedmiu diakonów przyjmie święcenia kapłańskie. 

  Po sześciu latach formacji filozoficzno-teologicznej, ascetycznej i pastoralnej Kościół uznał ich za gotowych do przyjęcia święceń prezbiteratu.

  Bezpośrednio przed 21 maja diakoni odprawili specjalne rekolekcje, które wygłosili im ks. Mirosław Rakoczy i ks. Krzysztof Herbut.

  - To bardzo był dobry i mocny czas - chwalili po powrocie do seminarium 20 maja.

  Tego też dnia wieczorem w kaplicy seminaryjnej odbył się obrzęd złożenia wyznania wiary i przysięgi wierności Kościołowi i posłuszeństwa biskupowi przed przyjęciem święceń prezbiteratu. 

  "Prezbiterzy, choć nie posiadają szczytu kapłaństwa i w wykonywaniu swojej władzy zależni są od biskupów, związani są jednak z nimi godnością kapłańską i na mocy sakramentu kapłaństwa, na podobieństwo Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, wyświęcani są, aby głosić Ewangelię, być pasterzami wiernych i celebrować kult Boży jako prawdziwi kapłani Nowego Testamentu" (KKK 1564).

  I jeszcze raz Katechizm kościoła katolickiego: "Jest on sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów. Jest to więc sakrament posługi apostolskiej. Obejmuje on trzy stopnie: episkopat, prezbiterat i diakonat. Chrystus, którego Ojciec uświęcił i posłał na świat, uczestnikami swego uświęcenia i posłannictwa uczynił, za pośrednictwem swoich Apostołów, ich następców, to znaczy biskupów; oni zaś w sposób prawomocny przekazali zadania swego urzędu w różnym stopniu różnym jednostkom w Kościele. Obowiązek posługi biskupiej został zlecony w stopniu podporządkowanym prezbiterom, aby ustanowieni w stanie kapłańskim, byli współpracownikami stanu biskupiego, w celu należytego wypełniania powierzonego przez Chrystusa apostolskiego posłannictwa" (KKK 1562).

  Oto nowi prezbiterzy w diecezji świdnickiej (klikając ich nazwisko można zobaczyć ich zdjęcie i przeczytać biogram): ks. Wojciech Sznajder, ks. Kamil Osiecki, ks. Mateusz Kulig, ks. Damian Kowalski, ks. Marcin Banaczyk, ks. Krzysztof Augustyn, ks. Jan Bałchan. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół