• facebook
 • rss
 • Kościół - księży czy świeckich?

  Mirosław Jarosz

  dodane 05.06.2016 00:33

  Z inicjatywy powołanej niedawno Rady do spraw Apostolstwa Świeckich Diecezji Świdnickiej odbyła się 4 czerwca w Szczawnie-Zdroju konferencja pod prowokującym tytułem „Kościół - nasz czy ich?”.

  Rozmawiano o roli świeckich w Kościele. Na spotkanie przybyło blisko 100 osób. Przede wszystkim osób świeckich już zaangażowanych na różnym poziomie w życie parafii przez grupy formacyjne, ruchy, stowarzyszenia, rady parafialne a także chętnych do czynnego włączenia się w działalność apostolską Kościoła.

  Spotkanie rozpoczęto od Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju, której przewodniczył bp. Ignacy Dec, ordynariusz Świdnicki a zarazem przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich działającej przy Konferencji Episkopatu Polski.

  Po Mszy św. konferencję kontynuowano w pobliskim Teatrze Zdrojowym. Organizatorom udało się zaprosić interesujących gości. Dr Hanna Karp, reprezentująca Radę Konferencji Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich wyjaśniała kim są świeccy w Kościele. Ks. Zbigniew Kucharski, Asystent Generalny KSM, zastanawiał się w jakim kierunku obecnie idziemy jako wspólnota Kościoła. Jacek Karnowski, redaktor Tygodnika wSieci i portalu wPolityce przekonywał, że angażowanie się świeckich w dzieło Kościoła to realizacja konkretnych zadania w przestrzeni publicznej.

  Niezwykle interesującym okazał się panel dyskusyjny kończący konferencję. Do wymienionych wcześniej osób dołączyli do niego - Urszula Furtak, Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej i ks. Sławomir Augustynowicz, członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich Diecezji Świdnickiej.

  Tytuł konferencji „Kościół - nasz czy ich?” prowokacyjnie stawiał naprzeciw siebie kapłanów i świeckich. W trakcie dyskusji wyjaśniono, że oczywiście Kościół jest jeden - Boży, a świeccy i kapłani są jego członkami na równych warunkach. Zwrócono jednak uwagę, że świeccy zdecydowanie za mało angażują się w misję apostolską Kościoła, która jest obowiązkiem każdego ochrzczonego człowieka. Próbowano przeanalizować przyczyny tego zjawiska. Jak ustalono nie zawsze brak zaangażowania świeckich wynika z ich niechęci do pracy i wzięcia na siebie odpowiedzialności za wykonanie konkretnych zadań w parafii. Czasem czynnikiem blokującym są sami kapłani, którzy nie zawsze chętnie dopuszczają świeckich do spraw nad którymi dotychczas tylko oni mieli pełna kontrolę.

  Pierwszym i najważniejszym wnioskiem z dyskusji jest konieczność dialogu. Przez niego prowadzi droga do większego zaangażowania się świeckich w życie Kościoła. Przed podjęciem każdej ważnej decyzji dotyczącej Kościoła musi być wspólna dyskusja kapłanów i świeckich. Ważne decyzje muszą być podejmowane razem, począwszy od najmniejszej parafii.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół