• facebook
 • rss
 • Młodzi u Królowej Rodzin

  Mirosław Jarosz Mirosław Jarosz

  dodane 22.07.2016 15:47

  Sanktuarium w Wambierzycach to główne miejsce spotkań grup młodzieży zakwaterowanej w rejonie kłodzkim. Do Królowej Rodzin przybywają także pozostali goście z diecezji świdnickiej.

  Przy wambierzyckim sanktuarium spotykają się przede wszystkim przedstawiciele narodów od wieków związanych z tym miejscem. Ok. 100 Czechów, którzy mieszkają w Wambierzycach i Radkowie oraz ok. 50 Niemców, których zakwaterowano w Polanicy-Zdroju. Razem z nimi przyjechało także 8 Brazylijczyków.

  Czesi z sąsiadującej z naszą diecezji Hradec-Kralove chcieli być tuż obok. – Powody są dwa – wyjaśnia ks. Tomaš Hoffmann z Czech. – Tu jest blisko, zatem więcej osób było stać na wyjazd. Drugi powód jest ważniejszy. Mam nadzieję, że nasza młodzież nawiąże bliższe relacje. Mieszkamy tak blisko siebie, a prawie się nie spotykamy.

  Ta idea już zaczęła się realizować. – Żeby przygotować ten wyjazd już rok temu zaczęliśmy współpracę – tłumaczy Zdeňka Daňková, odpowiedzialna za Czeskich wolontariuszy. – W tym czasie udało nam się już kilka razy wzajemnie odwiedzać i spotkać z Polską młodzieżą. Wierzę, że po ŚDM te kontakty nie tylko, że się nie urwą, ale będą początkiem przyjaźni i stałych spotkań. Nadzieję daje nam ten wspaniały i radosny Kościół.

  Grupa niemiecka przyjechała z diecezji Münster. To właśnie tam przeprowadzono proces beatyfikacyjny ks. Gerharda Hirschfeldera, który przed wojną przyprowadzał czeską i niemiecką młodzież do wambierzyckiej bazyliki. To wszystko składa się na niezwykły znak czasów.

  Wczoraj Czesi mieszkający w Wambierzycach i Radkowie uczestniczyli w grze terenowej pomiędzy oboma miejscowościami. Niemcy zwiedzali Polanicę-Zdrój. Dzisiaj część osób pojechała do Barda na spływ raftingowy, inni poszli na pielgrzymkę do sanktuarium Maryjnego na Górze Iglicznej. Do Wambierzyc przyjechali natomiast Hiszpanie z Bielawy. Dla nich odprawiono u stóp Królowej Rodzin Mszę św. w języku hiszpańskim.

  Ks. Krzysztof Rodziński, odpowiedzialny za rejon kłodzki zwraca uwagę na duże wsparcie jakie udzieliły samorządy lokalne. – Jestem pod wielkim wrażeniem ich zaangażowania. Wyróżnię tu Gminy Radków i Polanica-Zdrój, dzięki którym mogliśmy tak wspaniale przyjąć naszych gości.

  Każdego wieczoru na placu przy bazylice zbiera się młodzież i wspólnie bawi. Tak będzie również dzisiaj.

  W piątek wieczorem (po 19.00) na wambierzyckich wzgórzach, przy kolejnych kapliczkach Kalwarii ma odbyć się Droga Krzyżowa na którą zaproszeni są wszyscy chętni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół