• facebook
 • rss
 • Imigranci na pielgrzymce

  ks. Przemysław Pojasek, Mirosław Jarosz

  dodane 02.08.2016 19:04

  Mszą św. o 11.00 w Henrykowie rozpoczęła się 13. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.

  Pielgrzymka świdnicka wyruszyła później niż zwykle, a także jej trasa jest nieco krótsza. Wszystko ze względu na zakończone w niedzielę Światowe Dni Młodzieży. Pierwszego dnia pielgrzymi pokonali 14 kilometrów z Henrykowa do Przeworna.

  Msza św. rozpoczynająca tegoroczną pielgrzymkę po raz pierwszy nie odbyła się w świdnickiej katedrze, a w kościele Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w Henrykowie. Przewodniczył jej abp Tomasz Peta z Kazachstanu, a homilię wygłosił bp Ignacy Dec. Odwołując się do liturgii Słowa, nawiązał do tematu miłosierdzia, które szczególnie w tym roku wybrzmiewa przy okazji jubileuszu i Światowych Dni Młodzieży.

  Pielgrzymka jest podziękowaniem za szczególną opiekę Bożą nad Polską w roku 1050. rocznicy jej chrztu. Jest także błaganiem do Boga o młodość ducha, która pozwoli świadczyć o Chrystusie. Z wdzięczności za okazaną miłość sami mamy bowiem kierować ją względem innych, dając świadectwo.

  Mówił o tym również bp Krzysztof Zadarko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którego obecność była dla pielgrzymów niespodzianką. W Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialny jest on za imigrantów i uchodźców. Pod koniec celebracji, gdy zabrał głos, zapowiedział, że pojawi się w każdej z grup. Tłumacząc problem, z którym boryka się dziś Europa, przypomina, że papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu mówi o tym, by nie być obojętnymi na los uciekających przed śmiercią. Pomoc im udzielana nie musi polegać na przyjmowaniu ich do domów, ale również na umożliwieniu im przeżycia na ziemiach objętych konfliktami zbrojnymi.

  Hasło pierwszego dnia pielgrzymki brzmiało "Miłosierdzie ratunkiem dla świata i człowieka". Wygłoszone tego dnia konferencje odnosiły się do uczynków miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić. Podczas całego dnia modlono się szczególnie za te narody, gdzie panuje głód, wojna i wyzysk.

  W tym roku pielgrzymi z diecezji świdnickiej będą w drodze przez 8 dni. Msza św. pontyfikalna kończąca pielgrzymkę odbędzie się na Jasnej Górze we wtorek 9 sierpnia o 9.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół