• facebook
 • rss
 • Polska to już zagranica

  ks. Roman Tomaszczuk

  dodane 18.08.2016 21:56

  Malutka wioska, Chlebowice Świrskie - wielka przyjaźń z III LO w Świdnicy.

  Spotkali się już rok temu podczas kolejnej edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", której celem jest ochrona i troska o cmentarze na dawnych kresach Rzeczypospolitej. W tym roku doszło nawet do tego, że do młodych z III LO, pracujących w Świrzu niedaleko Przemyślan na Ukrainie, kilkoro z nich dojeżdżało cztery kilometry, żeby pomagać przy karczowaniu lasu, który od wojny wyrósł na polskim cmentarzu. Ta postawa młodych z Chlebowic Świrskich poruszyła świdnickich pedagogów.

  - Gdy się okazało, że młodzież z zaprzyjaźnionej z nami szkoły w Chlebowicach Świrskich, odpoczywa w Ząbkowicach Śląskich, zaprosiliśmy ich do Świdnicy - mówi Marzena Łysoniek-Manikowska, która z Joanną Szałek koordynuje akcję w III LO.

  - Zaproszenie przyjęliśmy z wdzięcznością - odpowiada ks. Cezary Czerwiński, salezjanin, który razem z ks. Piotrem Smolką duszpasterzuje w Przemyślanach. - Nie możemy się nadziwić gościnności władz Powiatu Ząbkowickiego, które nas zaprosiły na pobyt u siebie i dały szansę na zwiedzenie Kotliny Kłodzkiej i Wrocławia. Dla wielu naszych młodych to pierwszy wyjazd za granicę Ukrainy. Tutaj w Świdnicy cieszymy się opieką naszych przyjaciółek ale także pana dyrektora III LO, Krzysztofa Frączka - dodaje kapłan. 

  W dowód wdzięczności za dzień spędzony w Świdnicy i ognisko zorganizowane na terenie III LO kilka dziewcząt dało mini koncert ukraińskich i polskich piosenek. Zaśpiewały m.in. piosenkę "Czerwona ruta"

  Cała grupa zakwaterowana jest w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardo. W Polsce młodzi z Ukrainy przebywają do 19 sierpnia. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół