• facebook
 • rss
 • Za mała głowa, serce w sam raz

  ks. Roman Tomaszczuk

  dodane 21.08.2016 13:04

  Wybaczą księdzu picie, wybaczą kochanki, wybaczą luksus - bo coś mu się od życia należy.

  Ile wolno księdzu? Podobno świeccy wiele nam wybaczą: romanse, picie, zbytek - to się w głowie mieści. Jednego nie ścierpią: chciwości.

  Pewnie sporo w tym prawdy, jednak myślę, że jest jeszcze przynajmniej jedna kwestia, która niektórym nie mieści się w głowie: że ksiądz może się nawrócić, że może chcieć więcej, ale nie materialnie, lecz przeciwnie - rezygnując z materialnego otworzyć się bardziej na duchowe. 

  Więc, gdy docierają pogłoski: ten się nawrócił, ten zmienia swoje życie, ten posłuchał Jezusa, ten przestał kombinować, ten poddał się woli Bożej, ten miał swoje prywatne nawiedzenie... niektórzy się cieszą, ale natychmiast powstają inni i studzą: to niemożliwe! absolutnie niedopuszczalne! wielka ściema! - bo tak naprawdę, to ten ksiądz...

  Wersja 1. Naraził się biskupowi, który ma dosyć jego nonszalancji i niezależności, więc ekscelencja postanowił go ukarać, zesłać, pozbyć się, zdyscyplinować. 

  Wersja 2. Chciał zmiany w swoim życiu, próbował już raz czy drugi, biskup wiedział jednak lepiej, nie dał tego czego żądał, dlatego ten ksiądz postanowił biskupa zaszantażować: "albo ekscelencja spełni moje oczekiwania, albo ja odchodzę" - pod pozorem nawrócenia. Biskup jednak nie uległ, więcej - otworzył drzwi i teraz... no cóż ksiądz ma problem, co z tą fikcyjną woltą zrobić.

  Wersja 3. Ksiądz miał romans, ponieważ kochanka znana i jeszcze dziecko w drodze, a wszystko wyszło na jaw... trzeba brać nogi za pas, ukryć się, uciec przed odpowiedzialnością, skandalem i wstydem. Ekscelencja też tak woli. 

  Nawrócenie księdza... czasami budzi radość, zrozumienie, solidarność, ale też podejrzliwość. Czemu? Bo nawrócenie zawsze, ale to zawsze zaskakuje: nawracającego się, ale i pozostałych - obserwatorów. Bo nie jest ono dziełem chłodnych kalkulacji, studiowania przypadku, racjonalnej oceny, ale serca, dlatego nie mieści się ono w głowie, ale pasuje w sam raz do serca. 

  Tak! - serce - ono może to pojąć, nim da się to objąć, ono wyjaśnia wszystko - jak zwykle zresztą, gdy do "niemożliwego" przykłada się miarę miłości. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół