• facebook
 • rss
 • Korzyści zbilansowane

  ks. Roman Tomaszczuk

  dodane 10.09.2016 16:18

  Od 70 lat na Sobięcinie słychać szkolny dzwonek w katolickim liceum.

  70 lat temu, 9 września, po raz pierwszy w liceum sióstr niepokalanek w Wałbrzychu zabrzmiał pierwszy szkolny dzwonek. W rocznicę tego wydarzenia bp Marek Mendyk modlił się o mądrość dla współczesnych uczennic, by dały się kierować w życiu słowu Bożemu. 

  Gośćmi święta byli nie tylko rodzice, ale i kadra pedagogiczna, absolwentki szkoły oraz grupa kilkunastu uczniów i wychowawców z partnerskiej szkoły w Niemczech. 

  Niemieckie Mallincrodt-Gymnasium w Dortmundzie jest wielką elitarną szkołą o ogromnym potencjale. Mimo to partnerskie relacje z dziesięć razy mniejszą szkołą niepokalanek są bardzo cenione przez wychowawców i uczniów. Niemiecka placówka organizuje także wymianę międzyszkolną m.in. ze Szkotami, Włochami i Francuzami.

  Młodzi Niemcy i Polacy przez tydzień zwiedzali region, uczyli się historii w Krzyżowej, tańców i piosenek ludowych w Starej Kopalni w Wałbrzychu, ozdabiania szkła w hucie w Piechowicach, odwiedzili Wrocław. 

  Jakie korzyści? Szlifują język, zarówno niemiecki, jak i angielski, bo w towarzyskich rozmowach wykorzystują inne słownictwo niż na lekcjach. Porzucają stereotyp Niemca: zimny, zamknięty, na dystans, z zadartym nosem, bo w bezpośrednim kontakcie goście są towarzyscy, uprzejmi, radośni i chętni do rozmowy. Porównują szkoły: w Wałbrzychu jest większa dyscyplina, w Dortmundzie luz. Natomiast w dobie internetu, dzięki portalom społecznościowym, z wieloma kolegami i koleżankami z Niemiec Polki utrzymują kontakt, co pozwala ćwiczyć język i daje sporo satysfakcji.

  Piątkowa uroczystość była wstępem do centralnych obchodów jubileuszowych, które zaplanowane zostały na 8 października. Będzie im przewodniczył bp Ignacy Dec. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół