• facebook
 • rss
 • Seniorzy z wigorem

  Mirosław Jarosz Mirosław Jarosz

  dodane 28.09.2016 21:30

  W obecności licznie zaproszonych gości bp Ignacy Dec dokonał dzisiaj w Głuszycy poświęcenia Dziennego Domu „Senior-WIGOR” dla osób starszych.

  Na uroczystości oprócz kilkunastu seniorów, podopiecznych domu „Senior-WIGOR”, obecni byli m.in. Marzena Bartosiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski, parlamentarzyści, a także prezydenci i burmistrzowie z powiatu wałbrzyskiego.

  Przykład Głuszycy jest o tyle szczególny, że placówka powstała dzięki współpracy samorządu gminnego z miejscowa parafią.

  Placówka choć poświęcona i oficjalnie otwarta dopiero teraz, funkcjonować zaczęła już w styczniu tego roku.

  Codziennie na zajęcia przychodzi od kilku do kilkunastu osób. Seniorzy mogą tam liczyć na zajęcia ruchowe, ze śpiewu, teatralne, czytelnicze, zajęcia z fizioterapeutą, i inne według swych zainteresowań. Mogą także skorzystać z pomocy pielęgniarki i dietetyka.

  Program Senior-WIGOR to wsparcie gmin w tworzeniu i prowadzeniu Dziennych Domów dla osób starszych. W pierwszej kolejności powstają one w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich, o niskich dochodach na jednego mieszkańca i wysokim odsetku osób starszych oraz takich, w których brakuje wsparcia dla seniorów.

  Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, czyli gmin i powiatów, a jego celem jest wsparcie nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+ poprzez dofinansowanie rozwoju sieci Dziennych Domów „Senior-WIGOR”.

  W dziennym domu Senior-WIGOR  można spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Do dyspozycji pensjonariuszy są pomieszczenia m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu).

  Na realizację programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 370 mln zł w latach 2015-2020. W tym roku jest to 40 mln zł

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół