• facebook
 • rss
 • "Fakt" atakuje bp. Deca, kuria odpowiada

  Mirosław Jarosz

  dodane 17.11.2016 19:20

  Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej w sprawie artykułu w Fakt24.pl.

  Artykuł atakujący biskupa świdnickiego, sugerujący już w tytule, że bp Dec "kryje przestępców" ukazał się 17 listopada na portalu fakt24.pl.

  Sprawa, do której odniósł się "Fakt", zaczęła się 2 lata temu i dotyczy remontu wieży kościoła w Szalejowie Dolnym (kościoła filialnego parafii w Szalejowie Górnym). Okazało się, że remont wykonano niestarannie. "Po ekspertyzach budowlanych okazało się, że część prac, za które zapłacono, nie została wykonana, a inne wykonano w sposób niezgodny ze sztuką" – powiedział "Faktowi" ks. Krzysztof Trybulec, były proboszcz parafii. Jak podaje portal, rada parafialna i proboszcz o sprawie zawiadomili prokuraturę w Wałbrzychu i Świdnicy. Bp Ignacy Dec miał prosić proboszcza o polubowne załatwienie sprawy. Mimo upływu 2 lat nie udało mu się tego dokonać. 

  Po przeprowadzeniu badania, zgromadzonej dokumentacji i konsultacji z Radą Proboszczów bp Dec podjął decyzję o odwołaniu ks. Krzysztofa Trybulca z urzędu proboszcza i przeniósł w stan spoczynku, kierując do Domu Księży Emerytów w Świdnicy. Kapłan nie zaakceptował tej decyzji i sprawę nagłośnił w mediach.

  W związku z zaistniałą sytuacją Świdnicka Kuria Biskupia wydała następujące oświadczenie:

  W związku z publikacją artykułu pt. „Skandal w polskim kościele! Czy biskup kryje przestępców?” (www.fakt24.pl z dn. 17 listopada 2016 r.) Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż zamieszczony tekst zawiera szereg niesprawiedliwych oskarżeń oraz insynuacji co do osoby Księdza Biskupa Ignacego Deca.

  W toku procedury administracyjnej o odwołaniu proboszcza z parafii, o czym stanowi Kodeks Prawa Kanonicznego, Ksiądz Biskup Ignacy Dec, powodowany troską i odpowiedzialnością za wszystkie i poszczególne wspólnoty parafialne oraz za wszystkich kapłanów posługujących na terenie Diecezji Świdnickiej, po przeprowadzeniu badania, zgromadzonej dokumentacji, konsultacji z Radą Proboszczów, podjął decyzję w oparciu o kan. 1744 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego o odwołaniu Księdza Krzysztofa Trybulca z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym z zachowaniem prawa, o którym jest mowa w kan. 1733-1738 i przeniósł w stan spoczynku.

  Ksiądz Biskup Ignacy Dec zadbał, aby usunięty proboszcz zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Świdnicy oraz został objęty opieką Bratniej Pomocy Kapłańskiej.

  W związku z powyższym, Biskup Świdnicki dla zapewnienia w parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym stałego oraz właściwego sprawowania kultu Bożego i posługi duszpasterskiej, po przeprowadzeniu odpowiednich konsultacji oraz po rozważeniu wszystkich okoliczności, w myśl kan. 539 KPK z dniem 5 listopada br., mianował ks. Dariusza Sakaluka administratorem parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • głodnykruk
   18.11.2016 03:15
   Ktoś, w tym przypadku „Fakt”, napisze szkalujący artykuł i kościół się tłumaczy.
   Pewnego razu rozmawiałem z jednym z konsulów.
   Pochodzenie oczywiście żydowskie, najwięcej ich w polityce.
   Ponoć rodzina jego należy do jednej z najbardziej wpływowych w Polsce.
   Opowiadał o tym, jak to my żydzi wymyślamy te ustawy o przerywaniu ciąży.
   Mówimy, o tym, ot tak sobie w Sejmie, a później patrzymy na głupi słowiański naród jak się mobilizuje i podpisuje w kościołach ustawy za ochroną życia.
   A my żydzi się z tego śmiejemy.
   Z narodu i waszych biskupów.
   Podobnie jest w tym przypadku.
   Bp Dec, zresztą biskup mojej rodzinnej diecezji, swoją drogą bardzo miły człowiek i jako jeden z niewielu biskupów zachowujący się jak prawdziwy mężczyzna, nie jak większość z nich z obowiązkowym, czy też mile widzianym pierwiastkiem zniewieścienia, wydał w tej sprawie bardzo mądrą i roztropną decyzję.
   Chwała mu za to.
   Pozdrawiam mojego biskupa.
   Ostatnio widzieliśmy się.
   Szczęść Boże, księże biskupie, powiedziałem.
   Odpowiedział, Cześć, co tam u ciebie?
   Nie było obowiązującego dotychczas, czcigodny, przewielebny, zacny i temu podobnych uniżonych sloganów.
   Z Bogiem. Głodny kruk.
   doceń 10
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół