• facebook
 • rss
 • Sensacyjne odkrycie w Strzegomiu

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 08.02.2017 18:51

  Przed laty prawdopodobnie zakryto prawdziwe oblicze figurki Madonny. W rzeczywistości może ona być dużo starsza i piękniejsza.

  Wszystko zaczęło się gdy miejscowy pasjonat historii, Krzysztof Kaszub, odkrył pęknięcia figury. - Robiąc zdjęcia w naszej bazylice do mojej książki, zwróciłem uwagę przy fotografowaniu małej Madonny na pęknięcia, które na niej się znajdują.  Nie było ich wcześniej, gdy robiłem zdjęcia do książki ks. Władysława Bochnaka o kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu w 2001 r. Po dokładnym obejrzeniu zdjęć zobaczyłem że tych pęknięć jest kilka, a spod nich wyłania się zupełnie inny kolor – wyjaśnia pan Krzysztof.

  Autor odkrycia zwrócił się z tematem do znawcy średniowiecznej sztuki sakralnej, dr. Krzysztofa Przylickiego, który po wstępnej analizie zdjęć potwierdził, że gruba wierzchnia warstwa farb zakrywa pierwowzór Madonny. - Myślę że zrobiono to specjalnie, mam dokumenty które mówią że Strzegom już na przełomie X/XI wieku słynął z cudownej figury Madonny, do której to pielgrzymowały rzesze wiernych, wśród których źródła wspominają św. Jadwigę Śląską. Znaleźć można również świadectwa, które potwierdzają cuda dokonane za przyczyną naszej Madonny – dodaje odkrywca. Proboszcz parafii po zapoznaniu się z tematem zgodził się na sprawdzenie podejrzeń, a co za tym idzie również na gruntowną renowację figury.

  Warto też przypomnieć, że podobna sytuacja miała miejsce w Bardzie Śl. Znajdująca się tam figura przed długie lata datowana na XIII/XIV po renowacji i badaniach okazała się dziełem z X wieku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół