• facebook
 • rss
 • Uroczyste objęcie wałbrzyskiej parafii

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 12.02.2017 23:16

  W niedzielne południe bp Ignacy Dec przekazał wałbrzyską parafię ks. Zbigniewowi Chromemu.

  W uroczystej Mszy św. wzięli udział zaprzyjaźnieni z ks. Zbigniewem kapłani, rodzina, znajomi i nowi parafianie. Biskup Ignacy przybliżając w homilii sylwetkę nowego proboszcza przypomniał, że to nie pierwszy jego kontakt z parafią. - Pierwszą placówką ks. Zbigniewa była właśnie parafia św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu. Proboszczem był wówczas ks. inf. Julian Źrałko. Posługa wikariuszowska nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ już po roku, wiedząc, że ks. Zbigniew jest uzdolniony, został wysłany na dalsze studia specjalistyczne z zakresu teologii fundamentalnej na Katolicki Uniwersytet Lubelski - wyjaśniał biskup.

  Dodał też, że po jego powrocie ze studiów spadł na niego deszcz nominacji - sekretarza wydziału duszpasterskiego, cenzora diecezjalnego, moderatorem Bractwa św. Józefa, a wreszcie wicedyrektorem Caritasu. Jego zaangażowanie w życie diecezji było widoczne nie tylko na tle naukowym jako wykładowcy w świdnickim WSD, ale także jako miłośnika tradycyjnej liturgii i odważnego dyskutanta w sporach teologicznych. Nowemu proboszczowi nie brak również przygotowania duszpasterskiego, o którym także wspomniał biskup.

  Na zakończenie homilii pasterz diecezji zwrócił szczególną uwagę na obowiązki proboszcza. - Proboszcz jest obowiązany zatroszczyć się o to, ażeby przybywającym w parafii głoszone było nieskażone słowo Boże. Stąd zabiega o to, by wierni byli właściwie o prawdach wiary pouczeni, zwłaszcza przez głoszenie homilii w niedziele i święta nakazane oraz przez nauczanie katechetyczne. Popiera też dzieła, poprzez które jest propagowany duch ewangeliczny, również w zakresie sprawiedliwości społecznej. W sposób szczególny troszczy się o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży. Wszelkimi siłami zabiega, korzystając także z pomocy wiernych, ażeby ewangeliczne orędzie dotarło również do tych, którzy przestali praktykować albo nie wyznają prawdziwej wiary - odczytał z Kodeksu Prawa Kanonicznego biskup.

  Świadomy spoczywających na nim obowiązków ks. Zbigniew Chromy złożył wyznanie wiary, jak również stosowne przysięgi, przyjmując tym samym funkcję proboszcza w wałbrzyskiej parafii.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół