Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Jedyna taka okazja

Przyjdź dziś do swojej katedry, odmów "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga", a nie pożałujesz.

Obchodzone dziś w Kościele święto Katedry Świętego Piotra jest raczej mało znane w świadomości wiernych.

Jest ono jednak jednym z dwóch, związanych z osobą pierwszego papieża. I choć słowo "katedra" rozumiane jest dziś raczej jako sakralny budynek, to jednak w znaczeniu dzisiejszego święta odnosi się do krzesła - tronu, na którym zasiada biskup w czasie liturgii.

Według Tradycji prawdziwy tron Apostoła do dziś znajduje się w jego bazylice w Rzymie. Do V wieku znajdował się w baptysterium świątyni, dlatego dziś pozostały już jedynie kawałki drewna zespojone bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej, od XVII w. zamknięte w marmurowej budowli.

Dużo bardziej znana pielgrzymom jest natomiast rzeźba św. Piotra zasiadającego na Katedrze, której wierni oddają cześć przez dotknięcie stóp figury. 

Początkowo dzisiejsze święto było obchodzone jedynie w Rzymie, później jednak papież Paweł IV zdecydował się rozszerzyć obowiązujące wspomnienie na cały Kościół.

Dzięki temu dzień ten stał się sposobnością do okazania posłudze następców św. Piotra należnej czci. Można też dziś pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.

Wystarczy tylko w stanie łaski uświęcającej, bez przywiązania do grzechu, nawiedzić katedrę, przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach Ojca św. i nabożnie odmówić Modlitwę Pańską i Credo.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

 • ArweEasa
  22.02.2017 13:00
  Ratujmy księdza wikarego Mateusza Urdzele przed szkalującym jego święte stopy ministrantem! http://klodzko.naszemiasto.pl/artykul/ministrant-oksarza-wikarego-co-dzieje-w-parafii-w-klodzku,4021090,art,t,id,tm.html
  doceń 1
 • GrzegWas
  26.02.2017 21:05
  Ten komentarz umieszcza się pod wieloma artykułami portali internetowych lub osób publicznych, które opisywały wcześniej kontrowersyjne tematy związane z Kościołem. Intencja jest oczywista – nagłośnienie w skali ogólnopolskiej pomówienia księdza Mateusza, a nie chęć jego ‘’ratowania’’. Osiągnąłeś swój zamierzony cel, ale jego ostateczne efekty nie przyniosą Ci korzyści. Anonim podaje nawet nazwisko księdza i używa irracjonalnych określeń, typu ‘’święte stopy księdza’’ czy ‘’zbierzmy się z widłami pod Biedronką’’. Parafianie wierzą w mądrość Kościoła i wykażą cierpliwość w przeciwieństwie do autora komentarza. Do wyjaśnienia pomówień nie są potrzebne brukowce i szukające sensacji portale. A Ty, biedny anonimie, zawsze możesz liczyć na wybaczenie ze strony księdza Mateusza, a za jego pomocą nawet parafian. Modlimy się za Ciebie.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy