• facebook
 • rss
 • Dali im słowo

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 05.03.2017 07:21

  Lektor to określenie pochodzące z języka łacińskiego, które oznacza funkcję czytającego. Sześciu kleryków trzeciego roku 4 marca otrzymało posługę czytania słowa Bożego.

  Liturgii w świdnickiej katedrze przewodniczył bp Adam Bałabuch, który zauważył, że obchodzone tego dnia święto św. Kazimierza Królewicza to okazja do wspomnienia człowieka, który będąc wiernym do końca Chrystusowi, wzywa także nas do realizowania ideału świętości.

  W homilii biskup wskazał na podpowiedzi w tej drodze, zawarte w przeznaczonym na ten dzień słowie Bożym. Przyznał jednak, że nie można tych słów słuchać bez wewnętrznego poruszenia.

  - Wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa i znalazł się w nim. Oto ideały świętości, jakie kreśli przez naszymi oczyma dzisiaj św. Paweł. Ideał jaki w pierwszym rzędzie powinni realizować ci, którzy pragną poświęcić się Chrystusowi w życiu kapłańskim - mówił bp Adam.

  Po refleksji na temat osobu św. Kazimierza biskup przeszedł do słów obrzędowego wprowadzenia: „Do głoszenia słowa Bożego powołani są przede wszystkim biskupi, prezbiterzy i diakoni. Wy zaś, jako lektorzy słowa Bożego będziecie im pomagali w wypełnianiu tego obowiązku. We wspólnocie ludu Bożego otrzymujecie szczególną posługę. Macie pomagać w głoszeniu wiary, która ma swoje korzenie w słowie Bożym. Będziecie czytali słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym, w zakresie wam zleconym będziecie wychowywali w wierze dzieci i dorosłych i będziecie ich przygotowywali do godnego przyjęcia sakramentów”.

  Jedną z części przewidzianych tu czynności było symboliczne przekazanie klerykom księgi zawierającej fragmenty Pisma św. - To dla nas chyba najbardziej wizualny znak tego, co się w naszym życiu wydarzyło. Biskup przekazał nam słowo Boże, dał je nam, byśmy nie tylko odczytywali je na liturgii, ale też nieśli do drugiego człowieka orędzie Zbawienia tym, którzy go jeszcze nie znają - podzielił się swoimi wrażeniami jeden z nowo ustanowionych lektorów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół