• facebook
 • rss
 • Podmiejskim do Czech

  Mirosław Jarosz Mirosław Jarosz

  dodane 01.04.2017 17:36

  Dzisiaj zainaugurowano uruchomienie pierwszej na Dolnym Śląsku podmiejskiej linii autobusowej do Czech.

  - To mały krok na drodze współpracy między Polską a Czechami, ale wielki dla naszych miast - mówił tuż po przekroczeniu granicy Marcin Raczyński, burmistrz Mieroszowa.

  Pierwszy przejazd miał bardzo uroczystą oprawę. Na przejściu granicznym pojawili się samorządowcy, przedstawiciele polskiego i czeskiego parlamentu, czeski europoseł, a także polska ambasador w Czechach. Wspólnie przecięto symboliczną wstęgę, a czeski kapłan poświęcił nawet autobus.

  Od 1 kwietnia niektóre autobusy linii nr 15, które dotychczas z Wałbrzycha przez Mieroszów kończyły trasę na przejściu granicznym, dojeżdżają do centrum czeskiego Mezimĕstí.

  Dwa lata temu wiosną doszło do spotkania Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha, Pavla Hećko, wiceburmistrza Mezimĕstí, i Marcina Raczyńskiego burmistrza Mieroszowa. Panowie ustalili, że w ciągu kilku tygodni połączą przygraniczne miejscowości. Niestety, biurokratyczne procedury wszystko zatrzymały. Staranie się o specjalne zezwolenia i koncesje na przewozy międzynarodowe, ustalanie siatki połączeń, przystanków, sposobów wzajemnych rozliczeń trwało znacznie dłużej. Ale w końcu się udało.

  Koszty 4 połączeń dziennie ponoszą wspólnie miasta Wałbrzych, Mieroszów i Mezimĕstí. Rozkład jazdy będzie corocznie weryfikowany przy udziale komitetu koordynacyjnego wszystkich 3 miejscowości.

  Aktualna cena biletu na całej trasie wynosi 2,80 zł i jest uiszczana w autobusie.

  W dni robocze pierwszy autobus wyjeżdża z Wałbrzycha o 5.06, w sobotę - o 7.02 a w niedzielę - o 6.37. Ostatni kurs powrotny - po 23.00. Czas przejazdu to niecała godzina.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół