Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Stabat Mater

Tytuł średniowiecznej sekwencji posłużył za motyw przewodni koncertu w świdnickim Kościele Pokoju.

W sobotni wieczór 8 kwietnia w świdnickim Kościele Pokoju odbył się koncert w wykonaniu Lizy Wesołowskiej, Katarzyny Haras-Kruczek, Tomasza Maleszewskiego i Zespołu Instrumentów Dawnych.

Występ otworzyło dzieło Antonio Vivaldiego to „Stabat Mater” napisane na alt, smyczki i organy. W 5 powolnych ogniwach – Largo, Recitativo, Andante, Largo, Lento – nie zawiera się jednak cały tekst znanej sekwencji. Dużo bardziej wymagające od wykonawców były z kolei odśpiewane następnie kantaty, w których zastosowano elementy kontrapunktyczne ilustrujące smutek, rozpacz i cierpienie.

Obecna tu muzyka Bacha jednak nie tylko podkreśla charakter Wielkiego Postu, ale również niesie nadzieję na Zmartwychwstanie. Z kolei ostatnie z wykonywanych dzieł autorstwa Giovanni Battisty Pergolesiego należy do najbardziej znanych muzycznych wizerunków „Stabat Mater”.

Koncert był częścią trasy „Sceny Kamienicy” po Dolnym Śląsku, na której znalazły się także: kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu i katedra pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy