• facebook
 • rss
 • Świętowali tradycyjnie i nie tylko

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 05.06.2017 08:36

  Wigilia to nocne modlitewne czuwanie, które sięga korzeniami początków Kościoła. Chrześcijanie od wieków zbierają się na nocnej modlitwie, chcąc naśladować modlącego się nocą Chrystusa i wypełnić Jego wezwanie do czuwania.

  Wraz z rozwojem liturgii ukształtowały się różne formy tej modlitwy. Jedną z tych form jest wieczorna Msza wigilijna, sprawowana przed pierwszymi nieszporami lub po nich. Okazuje się jednak, że od niedawna w przypadku Zesłania Ducha św. ta forma została rozbudowana.

  - Papież Benedykt XVI w trzecim poprawionym wydaniu Mszału Rzymskiego z 2008 roku przywrócił możliwość odprawiania rozbudowanej formy Wigilii Zesłania Ducha Świętego, znanej w Kościele przez wieki. Zawiera ona rozbudowaną liturgię słowa na wzór Wigilii Paschalnej – wyjaśnia ks. Julian Nastałek.

  Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej postanowiło już po raz drugi skorzystać z możliwości takiej celebracji Mszy wigilijnej Zesłania Ducha Świętego. Tym razem poprosiło o przewodniczenie ks. Łukasza Basistego, neoprezbitera od wielu lat związanego z tymże Duszpasterstwem.

  Śpiew podczas liturgii zapewniła schola cantorum Exultet pod kierunkiem p. Marty Monety. Posługę liturgiczną podjęli świdniccy ministranci i lektorzy, przedstawiciele Domowego Kościoła, siostry zakonne oraz uczniowie Niepublicznego Katolickiego Gimnazjum im. ks. F. Blachnickiego w Świdnicy.

  W innych parafiach również świętowano tę wigilię. W Dzierżoniowie zaproszono na Mszę św. o północy bp. Ignacego Deca, w Kłodzku przygotowano rozbudowane Nabożeństwo Eucharystyczne. Każda z tych form miała swoją specyfikę, ale łączyło je jedno – wzywanie obecności Ducha św.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół