• facebook
 • rss
 • Jubileusze w Piławie Górnej

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 12.06.2017 18:24

  Nie jedno, a pięć wydarzeń upamiętnia data w parafii św. Marcina z Tours 11 czerwca. Jakie to wydarzenia?

  W niedzielę 11 czerwca, dokładnie w 60 rocznicę erygowania parafii pw. św. Marcina z Tours przez abp. Bolesława Kominka, w Piławie Górnej świętowano jubileusz pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha. Witając przybyłych gości proboszcz parafii, ks. Zbigniew Wolanin przypomniał najważniejsze wydarzenia z czasu swojej posługi jako proboszcz.

  Biskup natomiast w homilii nawiązując do jubileuszu zauważył, że tradycja ta sięga najdalszych czasów. - Ma swój początek w Starym Testamencie, kiedy to według Prawa Mojżeszowego świętowano w każdy 7. rok tzw. rok szabatowy oraz rok jubileuszowy, przypadający co 50 lat. Kontynuację zwyczaju świętowania jubileuszy odnajdziemy na przestrzeni dziejów Kościoła. Termin ten oznacza rok łaski od Pana - mówił bp Adam.

  Przypomniał również, że to wyjątkowy dzień dla parafii, ponieważ upamiętnia nie tylko 60-lecie jej erygowania, ale również 30-lecie poświęcenia kościoła i 10-lecie ustanowienia dekanatu Piława Górna. To również 55-lecie nadania praw miejskich Piławie Górnej i jubileusz 20-lecia nadania godności prałata ks. Zbigniewowi Wolaninowi i przeddzień jego urodzin.

  W tym dniu duszpasterze parafii chcieli również zaznaczyć niezwykłe zasługi niektórych wiernych. Zwrócili się więc do bp. Ignacego Deca o przyznanie medali i pierścieni tym osobom. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku bp Adam Bałabuch wręczył diecezjalne medale św. Stanisława - Stanisławowi Majchrowi – długoletniemu organiście, który w 2016 roku zakończył swoją posługę po 27 latach ze względu na wiek i stan zdrowia; Marii Stawskiej – gospodyni na plebani, pełniącej tę posługę już 18 lat i Jerzemu Masternakowi – wykonawcy zdobień dekoracyjnych w kościele parafialnym
  i filialnym.

  Pierścienie natomiast otrzymali: Teresa Budzyk – Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawcego im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej; Edyta Lisowska – Dyrektor Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej; Renata Pauczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Piławie Górnej; Barbara Mazur - Dyrektor Publicznego Przedszkola „Tęczowa Kraina” w Piławie Górnej; katechetki: Beata Betlej, Agnieszka Pawlak, Monika Starościk i Elżbieta Słobodzian, jak również: Czesława Winiarska - bezinteresownie zajmuje się wystrojem kościoła w kwiaty, Ludwik Głowacki – kościelny oraz prezes koła Radio Maryja i TV Trwam przy parafii; Józef Barwacz – organista w kościele filialnym na osiedlu Kośmin i Tadeusz Mróz – chętnie pomagający we wszelkich działaniach parafialnych na osiedlu Kośmin.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół