• facebook
 • rss
 • Festiwal na granicy

  Mirosław Jarosz Mirosław Jarosz

  dodane 29.07.2017 12:58

  W Kudowie-Zdroju i sąsiadującym z nim czeskim Nachodzie odbywa się II Festival CZ_PL.

  Inicjatorem Festiwalu CZ_PL jest Paweł Królikowski, znany i lubiany aktor i reżyser. - Wierzę, że wspólną kulturalną zabawą i dobrze zaśpiewaną piosenką można połączyć dwa bliskie narody, tak aby chciały się bardziej polubić oraz intensywniej ze sobą współpracować - mówi Paweł Królikowski.

  Hasłem przewodnim tegorocznego Festival CZ_PL jest tytuł znanego utworu noblisty Boba Dylana "Times they are changing", który w Polsce śpiewała Maryla Rodowicz, a w Czechach - Marta Kubisova i Helena Vondrackova.

  Taki tytuł nosi też Koncert Galowy, w finale którego ta właśnie pieśń połączy wykonawców i siedzących na widowni Polaków i Czechów.

  W programie festiwalu są także plenery malarskie i fotograficzne, wystawy, pokazy filmowe. Dla aktywnych był Kulturalny Rajd Rowerowy oraz sparring Nordic a Slavic Walking, a dla dzieci spotkania artystyczne przeprowadzone przez animatorów z Czech i Polski.

  Przede wszystkim była zaś muzyka i piosenka. W piątek 28 lipca odbył się koncert konkursowy dla czeskich i polskich wokalistów oraz zespołów. Otworzyła go laureatka ubiegłorocznego konkursu Oliwia Łuszczyńska utworem Raduzy „Studeny Nohy”. Polscy wokaliści śpiewali piosenki czeskie, a czescy polskie.

  Wieczorem odbyła się Gitarowa Noc Miłości. Impreza poświęcona pamięci oraz przyjaźni Vaclava Havla i Jacka Kuronia. W Amfiteatrze Zdrojowym można było usłyszeć ulubione utwory Havla - "Imagine" Johna Lennona i "Perfect Day" Lou Reeda (przyjaciela Havla) oraz "Wind of Change" (Scorpions) i Jacka Kuronia - przeboje Seweryna Krajewskiego i Czerwonych Gitar.

  Dzisiaj (sobota 29 lipca) zakończenie festiwalu.

  O godz. 17.00 w kudowskim kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego rozpocznie się koncert organowy wraz z recytacją poezji miłosnej. Koncert w wykonaniu artystów polskich i czeskich z okolic Kudowy-Zdroju i Nachodu. Następnie odbędzie się spotkanie z ks. Jarosławem Nitkiewiczem, proboszczem parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim.

  O 19.00 rozpoczyna się Wielki Koncert Galowy. Sparring Dialog Koncert w Teatrze “Pod Blachą” w Parku Zdrojowym pt. „TIMES THEY ARE A CHANGING – CZAS WSZYSTKO ZMIENIA.”

  Między 20.00 a 20.30 odbędzie się występ trzech laureatów koncertu konkursowego, wręczenie nagród przez Burmistrza Miasta Kudowa Zdrój oraz Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce.

  Całość zakończy się koncertem galowym, który ma potrwać do 22.30. Wystąpią m.in.: Helena Vondrackova, Tercet czyli Kwartet, Renata Przemyk, Gabi Gold, Paweł Domagała i Artur Chamski.

  Większość koncertów odbywa się w Parku Zdrojowym.   Większość koncertów odbywa się w Parku Zdrojowym. Mirosław Jarosz /Foto Gość Paweł Królikowski i Piotr Maziarz, Burmistrz Kudowy-Zdroju są inicjatorami festiwalu.   Paweł Królikowski i Piotr Maziarz, Burmistrz Kudowy-Zdroju są inicjatorami festiwalu. Mirosław Jarosz /Foto Gość

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół