• facebook
 • rss
 • Bach dzieciom

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 02.08.2017 14:20

  12-letni Jakub Moneta w ramach XVIII Festiwalu Bachowskiego uczył młodszych kolegów i koleżanki muzyki.

  Głównym celem trwającego w Świdnicy i znajdujących się blisko niej miast festiwalu jest seria koncertów zespołów oraz solistów z całego świata. I FAGIOLINI, CANTUS CÖLLN, CAPELLA CRACOVIENSIS, LA FONTE MUSICA, ale również KRISTIAN BEZUIDENHOUT, RALPH ROUSSEAU czy KATARZYNA DROGOSZ to gwiazdy światowego formatu, które łączy jeden człowiek - Jan Sebastian Bach.

  W ramach serii koncertów odbywają się także specjale spotkania, a wśród nich "śniadania na trawie", "pikniki romantyczne" czy zajęcia zatytułowane "Bach dzieciom". Te ostatnie prowadzi młody organista ze Świdnicy - Jakub Moneta, o którym pisaliśmy już tutaj. Tym razem jednak 12-latek bawi się na organach w Kościele Pokoju, ucząc dzieci podstawowych pojęć muzyki.

  Preludia, menuety, fugi - pojęcia wyjaśniała siostra Kuby - Marta Moneta, po czym jej brat prezentował je na instrumencie. Te zabawy muzyką oboje muzyków zadedykowało swojej mamie w podziękowaniu za troskę o muzyczne wykształcenie i przykład zaangażowania w jej promowanie.

  Największym zainteresowaniem cieszył się detal organów - aniołek, który uderza w bębenek. Protestancka świątynia wypełniła się dziećmi niemal po brzegi. Ich opiekunowie i rodzice mogli się zachwycać pięknem muzyki wraz ze swoimi pociechami. 

  Międzynarodowy Festiwal Bachowski narodził się w 2000 roku z okazji 250-lecia śmierci Johanna Sebastiana Bacha. Jego związek ze świdnickim Kościołem Pokoju także nie jest przypadkowy, bowiem kantorem w tej świątyni przed laty był uczeń Bacha - Christian Gottlob Wecker.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół