• facebook
 • rss
 • Od Chin po Meksyk

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 12.08.2017 09:39

  W Strzegomiu i Kłodzku trwają Międzynarodowe Festiwale Folkloru. Zespoły z całego świata, ale i z Polski, prezentują swoją kulturę i tańce.

  Od czwartku 10 sierpnia w Strzegomiu trwa 26. Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Paradując pierwszego dnia ulicami tego miasta, zespoły z całego świata zapraszały mieszkańców na główne festiwalowe koncerty, które odbywają się w rynku (koncert galowy - dziś, 12 sierpnia, godz. 20) i w miejskim parku (koncert zespołów dolnośląskich).

  Ponadto zespoły prezentują się również w innych miejscowościach regionu. Wieczór Narodowy w Kostrzy (9 sierpnia) czy 25. Festiwal Folkloru w Kłodzku - to tylko niektóre z imprez. Od 2000 r., na prośbę publiczności, jedną z głównych atrakcji festiwalu jest Rynek Świata, w czasie którego w niedzielne południe (od 11.30) goście z całego globu poczęstują charakterystycznymi potrawami z danego kraju lub regionu Polski. Na koniec dla wszystkich przygotowano również koncert dwóch gwiazd polskiej estrady - zespołów Manchester i Video.

  W festiwalu nie zabraknie także akcentów o charakterze religijnym, ponieważ tradycyjnie w niedzielę w okolicach godz. 10 artyści udadzą się na Msze św. do strzegomskich kościołów, gdzie wspólnoty parafialne otoczą je modlitwą.

  Idea wydarzenia powstała w 1992 roku, kiedy to Zespół Pieśni i Tańca "Kostrzanie" zorganizował imprezę pod nazwą "Przyjaciele Kostrzan". Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to były polskie zespoły folklorystyczne, z którymi "Kostrzanie" poznali się na wyjazdowych występach. Rok później Strzegomski Ośrodek Kultury przekształcił imprezę na Festiwal Folkloru, a później – na Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Przy współpracy z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych 
i Sztuki Ludowej (CIOFF) każdego roku udaje się ściągnąć na Dolny Śląsk zespoły z kolejnych odległych krajów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół