• facebook
 • rss
 • Niestraszne im zmiany

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 03.09.2017 09:32

  W Bardzie ponad 250 katechetów spotkało się z Romanem Kowalczykiem, Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, który na prośbę Wydziału Katechetycznego wyjaśnił nadchodzące zmiany.

  Wrześniowe spotkanie katechetów to okazja do przygotowania się do rozpoczynającego się roku szkolnego. Przypomnienie o najważniejszych sprawach, prawach i obowiązkach nauczycieli religii od lat przynosi pozytywne owoce w szkołach całej diecezji.

  W tym roku w spotkaniu katechetów diecezji świdnickiej, które odbyło się 2 września wziął udział Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty. Na prośbę ks. Marka Korgula, wikariusza biskupiego ds. katechezy, wyjaśnił zebranym zmiany w oświacie, które wchodzą w życie z dniem 1 września. W prelekcji przedstawił wyzwania dla katechetów w kontekście reformy systemu edukacji. Nie zabrakło też odpowiedzi na często nagłaśniane przez media wątpliwości. 

  W homilii natomiast reprezentujący biskupa ks. Marek Korgul, odnosząc się do przypowieści o talentach, zwrócił szczególną uwagę na obowiązkowość w pracy katechetycznej i wierność w małych rzeczach.

  - "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię. Wejdź do radości swego Pana". Piękne życzenia, które mogłyby być adresowane do każdego z nas. I są adresowane, jeżeli rzeczywiście spełnimy te oczekiwania, które Pan w nas pokłada. Żyjmy więc w takiej perspektywie, żeby kiedyś te słowa usłyszeć - mówił.

  Wyjaśnił również znaczenie miejsca, w którym znaleźli się tego dnia. - Nie przypadkiem spotykamy się każdego roku o tej porze u Matki Bożej Strażniczki Wiary. Czynimy to właśnie na początku nowego roku szkolnego i katechetycznego. Możemy mówić o swoistym "genius loci" czyli o swoistym duchu i znaczeniu tego miejsca. Matka Boża - Strażniczka Świętej Wiary jest nam szczególnie bliska z tego względu nie tylko z tego względu, że jest naszą matką, ale również ze względu na ten tytuł, w którym tutaj jest czczona i na specyficzny cel katechezy, który jest niezmienny - wyjaśniał wikariusz biskupi ds. katechezy.

  Odniósł się również do zmian, które dotykają rzeczywistość nie tylko oświaty, ale także okoliczności przepowiadania słowa Bożego, mentalności ludzi, uwarunkowań społeczno-kulturowych w stosunku do tego, co jeszcze niedawno było udziałem katechetów.

  - Jedno się nie zmienia. Niezmienne pozostaje wezwanie Chrystusa "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko co wam przekazałem, a oto Ja jestem z wami aż do skończenia świata" - dodał.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół