• facebook
 • rss
 • Kard. Robert Sarah na zjeździe dziekanów

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 06.09.2017 19:45

  Biskup diecezjalny na spotkaniu z księżmi zwrócił im uwagę na trzy sposoby duszpasterzowania.

  - Bardzo często widzimy Chrystusa w Ewangeliach w trzech sytuacjach: jak naucza, modli się i czyni cuda. Według tego klucza spójrzmy na naszą posługę kapłańską. We wczorajszej Ewangelii słyszeliśmy o nauczaniu Jezusa w Kafarnaum, a dziś słyszymy, że mówi uczniom o potrzebie nauczania w innych miastach. Tą misją głoszenia Bożego słowa zostaliśmy również my obdarowani w czasie naszych święceń. Wiemy, że jest to jedno z trzech podstawowych naszych zadań - rozpoczął swoją homilię dla dziekanów bp Ignacy Dec.

  Odniósł się w niej do popularnego współcześnie głoszenia cudzych homilii.

  - Jeżeli sami napiszemy homilię, to w tym tekście jest coś z nas, z naszej duchowości czy pobożności. Nie pozwalajmy młodym księżom czytań homilii gotowych, wziętych z Internetu czy z pomocy homiletycznych. Wszelkie tego typu materiały powinniśmy traktować jedynie jako inspirację do ukształtowania własnej homilii - prosił.

  Polecił również księżom dziekanom zapoznanie się z książkami kard. Roberta Saraha. Zwrócił w nich szczególną uwagę na znaczenie milczenia. "Bez ascezy, milczenia, pasterze stają się ludźmi nieciekawymi, więźniami nudnego i patetycznego słowotoku. Bez życia Ducha św. i bez milczenia nauczanie księdza jest tylko chaotyczną, niespójną paplaniną. Słowo prezbitera powinno być pewną formą jego duszy i znakiem Bożej obecności" - cytował biskup.

  Na zakończeniu Mszy św. w kaplicy seminaryjnej bp Ignacy przekazał nominacje ks. Krzysztofowi Iwaniszynowi na dziekana dekanatu Nowa Ruda-Słupiec i ks. Dariuszowi Sakalukowi na dziekana dekanatu Ząbkowice Śląskie-Południe.

  Po Mszy św. natomiast odbyło się w auli spotkanie, na którym przedstawiciele wydziałów kurialnych przekazali najważniejsze informacje. Dziekani mogli także zapoznać się z nową propozycją ustawy dotyczącej ograniczenia aborcji. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół