• facebook
 • rss
 • Głosić można też na miejscu

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 10.09.2017 10:42

  VI Forum Rad Parafialnych odbyło się pod hasłem: "Idźcie i głoście". Prelegenci pokazali, że motto roku duszpasterskiego dotyczy nie tylko misji.

  Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, który w homilii odniósł się do wiary. - W pierwszym rzędzie jest ona darem i łaską, darmo daną przez Boga. Przypomnijmy, że Szymon Piotr odpowiedziawszy na pytanie Jezusa: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego", otrzymał od Niego pochwałę. Jezus dodał, że nie objawiły tego Piotrowi ciało i krew, ale Ojciec, który jest w niebie. Uświadomił mu, że jego wyznanie jest niesione od Boga - mówił biskup.

  Wśród cech wiary wymienił dzielenie się nią, nie tylko na misjach w odległych krajach, ale również wokół siebie, w swoich środowiskach codziennego życia. Myśl biskupa kontynuowali prelegenci w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.

  - Ksiądz Rafał Cyfka opowiadał o chrześcijanach prześladowanych w Syrii. O tym, że 100 tys. wyznawców Chrystusa rocznie ginie na świecie za wiarę, że nierzadko muszą odprawiać Mszę św. w ukryciu, szeptem wypowiadając modlitwy, żeby tylko nikt ich nie słyszał. Wiele mieszkań w tamtych rejonach zostało opuszczonych pospiesznie, a ich właściciele nie mogli nic zabrać. Opowiedział też historię dwojga sąsiadów, którzy mieszkali obok siebie 30 lat, a w ostatnim czasie poróżniła ich wojna. Na szczęście jednak historia dobrze się skończyła - wymienia Norbert z Bystrzycy Kłodzkiej.

  Wśród wykładowców był również ks. Radosław Kisiel, dyrektor świdnickiej Caritas, który w swoim wystąpieniu mówił nie tylko o doraźnej pomocy w odległych państwach, ale również o działalności w Polsce, w diecezjach, parafiach. Przybliżył specyfikę pomocy charytatywnej w diecezji świdnickiej i zachęcił do zaangażowania w prowadzenie parafialnych oddziałów Caritas.

  Organizatorem spotkania był Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół