• facebook
 • rss
 • Bolko II Mały patronem szkoły

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 24.09.2017 11:20

  W sobotnie przedpołudnie w Strzegomiu z okazji 70-lecia Zespołu Szkół dla technikum obrano za patrona świdnickiego księcia.

  Wdzięczność była głównym tematem homilii w czasie Mszy św. z okazji 70-lecia istnienia Zespołu Szkół w Strzegomiu, którą wygłosił przewodniczący liturgii bp Adam Bałabuch.

  - W pierwszym rzędzie powinien człowiek przyjąć postawę wdzięczności wobec Boga. Przykładem dla nas w tym względzie jest sam Jezus Chrystus, który na miłość Ojca, od którego wszystko otrzymał, odpowiada nieustannym dziękczynieniem. Stąd też słyszymy tak często płynące z ust Chrystusa sława „Ojcze dziękuję Ci” ( np. J 11,4) - mówił.

  W duchu dziękczynienia Bogu odbyła się cała uroczystość, na którą zaproszono pochodzących z okolic posłów, wśród których należy wymienić minister edukacji Annę Zalewską, ale i wszystkich absolwentów szkoły.

  Jeszcze przed Eucharystią zebrani uczestniczyli w nadaniu technikum imienia księcia świdnickiego Bolka II Małego, a po Mszy św. odbyła się akademia w Strzegomskim Centrum Kultury.

  Bolko II Mały żył w latach 1309-1368, obejmując kolejne księstwa (świdnickie od 1326,  jaworskie od 1346 i łużyckie od 1364 r).

  Był ostatnim niezależnym księciem piastowskim na Śląsku. Ten najstarszy syn księcia świdnickiego Bernarda i Kunegundy, córki Władysława Łokietka, przydomek Mały otrzymał z uwagi na swój niski wzrost.

  Znany był przede wszystkim z elastyczności politycznej i umiejętności rozwiązywania sporów. Jego panowanie zostało opisane w powieści Władysława Jana Grabskiego „Rapsodia świdnicka”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół