• facebook
 • rss
 • Upamiętnić patronkę Śląska

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 11.10.2017 23:57

  To główny cel pielgrzymki, jaką wraz z proboszczem i jednym z wikariuszy odbyli wierni parafii katedralnej na zakończenie Roku Jadwiżańskiego.

  We wtorek 10 października grupa 45 osób udała się do bazyliki św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi, będącego Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

  Celem pielgrzymki do grobu świętej było zakończenie Roku Jadwiżańskiego, upamiętniającego 750-lecie kanonizacji patronki Śląska. Wizyta ta na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej od 8 do 16 października daje również możliwość zyskania odpustu zupełnego.

  Dla parafii katedralnej ta pielgrzymka była jednak jeszcze bardziej wyjątkowa, bowiem wiązała się z odebraniem relikwii św. Jadwigi dla kościoła św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.

  W argumentacji ks. Piotr Śliwka, proboszcz parafii zwrócił uwagę na chęć rozszerzenia kultu: „Pragniemy w ten sposób utrwalić i pogłębić duchowe owoce Roku Jadwiżańskiego oraz szerzyć kult Patronki Śląska, mając zwłaszcza na uwadze wciąż zwiększającą się liczbę pielgrzymów nawiedzających nasz kościół katedralny”. Również posiadanie przed parafię kaplicy św. Jadwigi w nawie północnej nie było bez znaczenia.

  W prośbie proboszcz zobowiązał się do publicznego kultu i godnego przechowywania otrzymanych relikwii w katedrze, wyrażając jednocześnie nadzieję, że fundatorka wielu kościołów pomoże w odrestaurowaniu świątyni i nadaniu jej pełnego blasku.

  Wizycie świdniczan towarzyszyło zwiedzanie romańskiej krypty św. Bartłomieja, lapidarium z fragmentami detali kamiennych romańskich i gotyckich, wnętrza świątyni oraz zakrystii, w której można zobaczyć zabytkowe relikwiarze.

  Wraz z doczesnymi szczątkami świętej wręczono proboszczowi certyfikat ich autentyczności. Przypomnijmy, że kult publiczny w kościołach można oddawać tylko tym relikwiom, co do których istnieje pewność, że są autentyczne, co ma być potwierdzone oficjalnym dokumentem, dawniej nazywanym autentykiem, wydanym przez kompetentną władzę kościelną.

  Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jadwigi do kościoła katedralnego w Świdnicy odbędzie się w wigilię liturgicznej uroczystości świętej, tj. w niedzielę 15 października o godz. 10.00 (suma kanonicka). Następnego dnia po każdej Mszy św. będzie możliwość oddania osobistej czci (6.30, 9.00, 12.00 i 18.00).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół