• facebook
 • rss
 • Prawosławne nuty [WIDEO]

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 03.11.2017 17:42

  Po raz szósty w Świdnicy zorganizowano dwa koncerty zaduszne prezentujące muzykę cerkiewną.

  Tym razem zaproszono do współpracy Chór Kameralny Cappella Musicae Antiquae Orientalis, który powstał w 1984 roku z inicjatywy absolwenta Konserwatorium im.P.Czajkowskiego w Moskwie - prof. dr Leona Zaborowskiego, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu. 

  Skupiając przedstawicieli różnych środowisk i pokoleń, ten poznański zespół specjalizuje się w muzyce cerkiewnej mistrzów rosyjskich XVIII-XX wieku (D.Bortnianski, M.Bieriezowski, A.Archangielski, M. Ippolitow-Iwanow, P.Czajkowski, S.Rachmaninow, P. Czesnokow). 

  Założyciel do dziś wraz z małżonką współtworzą chór, zapraszając do śpiewania nie tylko absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu, ale i muzyków z całej Polski. 

  - Na ten koncert obraliśmy strategię doboru utworów z repertuaru tzw. pięknego, bowiem trzeba wiedzieć, że nie wszystkie śpiewy są wykorzystywane na co dzień w cerkwi. Część z nich jest przeznaczona jedynie na najważniejsze święta lub występy artystyczne - zapowiadała żona założyciela.

  Chór jest wielokrotnym zdobywcą nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych (m.in. dwa razy został laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce).

  W ciągu 25 lat działalności Cappella dała ponad 430 koncertów w kraju i za granicą. Zespół wyjeżdżał na tournee artystyczne m. in. do Rosji, Włoch, Watykanu, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Grecji i innych krajów Europy.

  Jednym z najciekawszych sukcesów chóru, którym pochwalili się na koncercie w Świdnicy, była współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi przy operze Musorgskiego „Borys Godunow”.

  A oto próbka występu, jaki przygotowali dla mieszkańców Świdnicy w cerkwii św. Mikołaja 2 listopada i w kościele pw. Krzyża św. 3 listopada. 

  Koncert w cerkwii św. Mikołaja w Świdnicy - cz. 1
  Przemysław Pojasek

  Koncert w cerkwii św. Mikołaja - cz. 2
  Przemysław Pojasek

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół