• facebook
 • rss
 • Oczami seniorów

  UG Świdnica

  dodane 09.11.2017 15:31

  Jak wyglądała droga Polaków do wolności? Żywą lekcję historii, opowiedzianą przez pensjonariuszy DPS „Marconi" w Świdnicy mogli  wysłuchać uczniowie Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Lutomi Dolnej

  To już szóste spotkanie uczniów z seniorami. Historia opowiedziana przez seniorów uświadomiła nam, że nasz kraj nie zawsze był wolny i niepodległy - mówili uczniowie.

  11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Z tej okazji uczniowie SP w Lutomi Dolnej, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Grodziszczu i Szkoły Podstawowej 315 w Świdnicy, przedstawili podopiecznym DPS montaż słowno-muzyczny „Dzień Niepodległości", przygotowany pod kierunkiem pedagoga szkolnego Violetty Jędrasiewicz i bibliotekarza Grażyna Górniak.

  Swój wkład w spotkanie z seniorami włożyły również Ewa Tyszkiewicz i Irena Maj. Jednym z zaproszonych gości był dyrektor Szkoły Podstawowej w Grodziszczu, Zbigniew Janus, który po przywitaniu mieszkańców DPS, zwrócił się z prośbą o pomoc w odnalezieniu zapomnianych mogił żołnierzy w naszej okolicy. Zadeklarował pomoc wolontariuszy przy porządkowaniu tych mogił.

  Uczniowie zaprezentowali nie tylko pieśni, ale również recytowali wiersze i przedstawili losy Polski w drodze do niepodległości. Seniorzy bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania.

  Galowe stroje, czerwone aksamitki i własnoręcznie wykonane biało-czerwone serduszka dodatkowo nadały imprezie patriotycznego charakteru. Opowieści byłych partyzantów AK były żywą lekcją historii dla uczniów. Uczniowie z uwagą słuchali  relacji wojennych. Chcą się jeszcze zapoznać ze wspomnieniami pana Janka, który jako 15-letni chłopak walczył w Armii Krajowej. 

  Wymiana doświadczeń  międzypokoleniowych uwrażliwia uczniów na potrzeby ludzi starszych, m.in. potrzebę mówienia i słuchania. 

  - Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Zanikają rodziny wielopokoleniowe. Seniorzy nadal są „skarbnicą wiedzy i mądrości, dlatego warto organizować spotkania młodych i starszych, aby konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami, przekazywać pasje - tłumaczą Violetta Jędrasiewicz i Grażyna Górniak, koordynatorki spotkania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół