• facebook
 • rss
 • Patronce górniczego stanu

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 06.12.2017 10:26

  W wałbrzyskiej świątyni pw. Świętych Aniołów Stróżów delegacje z Polski i Niemiec oddały cześć św. Barbarze.

  - Święta Barbaro, patronko górników, męczennico święta. Dzisiaj modlitwą hołd ci składamy. O tych, co proszą o pomoc pamiętaj. Święta Barbaro, dopomóż im. Dopomóż tym, co odeszli w ciemność, co już na szczycie nieba są dziś. Ochraniaj tych, co pracują pod ziemią, z czarnej głębiny pozwól im wyjść – mówił w słowach powitania jeden z górników.

  Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec, który w homilii odniósł się do wiary setnika, św. Barbary i górników. – Możemy mieć kłopot, bo Barbara jest postacią historyczną, której życie rozpływa się we mgle. Niewiele wiemy o jej postawie, ale są pewne informacje dotyczące jej życia w III w. na terenach dzisiejszej Turcji. Jej ojciec wiązał z nią wielką przyszłość, jednak córka poznając Chrystusa, Jego przesłanie, przyjęła wiarę i nie chciała od niej odstąpić. Kiedy dowiedział się o tym ojciec, kazał ją zamknąć w wieży, przysyłając jej tam kolejnych mędrców, którzy mieli ją przekonać do odstąpienia od wiary. Nie udało się jej jednak przekonać. Do końca, do śmierci dokonanej przez jej ojca, nie odstąpiła od wierności. Legenda mówi, że w chwili jej śmierci otworzyło się niebo – mówił biskup, dając świętą za przykład oddania Chrystusowi.

  Po zakończeniu Mszy św. delegacje z kopalni, szkół i innych instytucji w marszu przeszły pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy al. Wyzwolenia. Tam złożono i oddano cześć zmarłych górnikom, a biskup zaangażowanym dzieciom rozdał obrazki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół