Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Prawdziwie napełnieni Duchem Świętym przejdź do galerii

Tak o poświęcających się Bogu mówił bp Ignacy w czasie obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w świdnickiej katedrze.

Tradycyjnie poświęceniem świec i procesją nawami świątyni rozpoczęła się Msza św. 2 lutego o godz. 12.00. Uczestniczyli w niej przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych z całej diecezji, biskupi i kapłani pracujący w jej stolicy, ale i wierni, którzy przybyli do katedry w dniu święta.

- Przyglądając się starcowi Symeonowi, a także prorokini Annie, odnówmy w nas świadomość działania w nas Ducha Świętego, działania w naszym umyśle i w sercu, działania w naszym myśleniu, mówieniu i działaniu. Jest ważne, abyśmy częściej prosili Ducha Świętego, by dawał nam lepsze myślenie, by kierował naszymi rozmowami, aby w nich była prawda i miłość, aby wzbudzał w nas miłość i wrażliwość wobec biednych, cierpiących i zagubionych - zachęcał biskup.

Nawiązując do listu KEP skierowanego na ten dzień, przypomniał również trzy ważne przymioty, które powinny zdobić każdego chrześcijanina, a w szczególności osoby życia konsekrowanego - miłość, wierność, jedność.

- Życie zakonne zrodziło się z miłości i dla miłości. (...) Drugim ważnym przymiotem osób konsekrowanych i wszystkich chrześcijan winna być wierność. W dzisiejszym świecie przeżywamy ogromny kryzys wierności. Doświadczamy trudności w realizacji zobowiązań płynących z sakramentu małżeństwa, kapłaństwa, czy ślubowanych rad ewangelicznych. (...) Trzecim doniosłym przymiotem nas jako uczniów Chrystusa winna być jedność. Wyzwaniem naszych czasów jest dla Kościoła doświadczenie podziałów: małżeńskich, rodzinnych, społecznych i narodowych - wyjaśniał.

Na koniec wyraził również wdzięczność za służbę osób konsekrowanych w diecezji. Przypomnijmy, że na jej terenie istnieją i działają 24 zgromadzenia żeńskie, skupione w 56 domach zakonnych. W diecezji działa też 10 męskich zgromadzeń zakonnych w 19 domach. Prowadzą oni 16 parafii.

Łącznie jest 377 sióstr zakonnych, 3 dziewice konsekrowane, 3 wdowy konsekrowane, 115 księży, ojców i braci. Dane te przypomniał już we wprowadzeniu do Mszy św. ks. Marek Korgul, odpowiedzialny w diecezji za osoby konsekrowane, który również przygotował całe spotkanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy