Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Apostołowie Niepodległości

Taki tytuł będzie nosić cykl spotkań opowiadających o krzewicielach patriotyzmu wśród Polaków po 1918 r. Jak będzie on wyglądać i kogo dotyczyć, opowiada ks. Krzysztof Ora, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii biskupiej.

Ks. Przemysław Pojasek: W tym roku mija 100. rocznica odzyskania niepodległości. W jaki sposób diecezja świdnicka włączy się w obchody?

Ks. Krzysztof Ora: Nie czekając na listopad, moment kulminacyjny, chcemy potraktować ten rok jako szansę na zauważenie w tym procesie odzyskania niepodległości roli i znaczenia Kościoła. Oczywiście najlepiej byłoby prześledzić całą historię poprzedzającą rok 1918, przywołując osoby duchowne, które przyczyniły się do tego, że wiara w polskość ocalała. Jednak brak materiałów faktograficznych, szczegółowych opracowań, skłonił nas do spojrzenia na naszą niepodległość jako na eksplozję wolności, która została przez Kościół przyjęta. Nie była ona łatwa, bo – jak zawsze mówimy – wolność jest darem i zadaniem. Dlatego chcemy spojrzeć na to, co działo się po 1918 r., na działania podtrzymujące ten płomień niepodległości.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy