Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Widzą i opisują przejdź do galerii

Bo tęsknią, bo pamiętają, że właśnie stamtąd pochodzą ich babcie i dziadkowie, kochani rodzice. Dlatego świętują już po raz XVII w Łagiewnikach Dzień Kresowiaka.

Do nawrócenia w Wielkim Poście w czasie Mszy św. 18 lutego zachęcał przewodniczący jej bp. Ignacy Dec. Zwrócił jednak uwagę na jeden ważny element tego procesu.

- Słowa „nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” nie mówią o pojedynczym nawróceniu, ale o nawracaniu, które trwa.  To wezwanie nie jest zaadresowane tylko do wielkich grzeszników, ateistów, szubrawców, ale do wszystkich. Nikt z nas nie może się zwolnić. Wszyscy mamy się z czegoś nawrócić. Cały ten proces zaczyna się od zmiany naszej mentalności i naszego myślenia z ziemskiego, doczesnego, na myślenie ewangeliczne z perspektywą życia wiecznego - podkreślał.

W znaczeniu historycznym ta zmiana miałaby pokazać jej fakty takimi, jakie były, bez usprawiedliwiania się, jak to ma miejsce w przypadku tematy Wołynia.

O tę zmianę mentalności apelowali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach wraz z tutejszym gimnazjum. W programie słowno-muzycznym "Widzę i opisuję, bo..." uczniowie przypomnieli "Balladę o Wołyniu" Teatru Nie Teraz, a następnie widzów na lwowskie uliczki, gdzie wesoło tętniło życie, a melodyjne pieśni w wykonaniu Chóru Canzona z Olesznej tradycyjnie przyniosły kresowy klimat.

Dyrygentka chóru, Paulina Pycka, wraz z Robertem Bronowickim została uhonorowana odznaką „Wierni Kresom II RP” przyznaną przez Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie.

W przerwie między częściami w kościele i Gminnym Ośrodku Kultury, Bibliotek i Sportu, zebrani w świątyni udali się pod pomnik Kresowiaków, przy którym wartę honorową pełnili harcerze Hufca ZHP w Łagiewnikach. Lokalne władze, przedstawiciele szkół oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i znicze.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy