Nowy numer 16/2018 Archiwum

Już tego nie zobaczycie

Sala ślubów w ząbkowickim ratuszu, 13 kwietnia wypełniła się po brzegi. W tym dniu odbyła się premiera książki pt. „Ząbkowice Śląskie - Historia zaklęta w obrazach”.

Autor albumu Kamil Pawłowski zabiera swoich czytelników w podróż po Ząbkowicach Śląskich. Swoją historię rozpoczyna pocztówką tajemniczej Idy, która po przybyciu do Frankenstein (dziś Ząbkowice Śląskie) wysłała pozdrowienia swojej matce. Pisarz niczym przewodnik oprowadza nas, na kartach swojej książki, po uliczkach ukazując nieznane dotychczas miejsca i fotografie. Tak np. W albumie możemy zobaczyć nieistniejącą już dziś część Ząbkowic, w której mieściło się jeziorko. Miejsce wypoczynku i rekreacji dla ówczesnych. Na fotografiach możemy zobaczyć także urocze kawiarenki, zakłady fotograficzne i sklepy. Nowo otwartą plebanię, zamieszkiwaną przez przez pastorów oraz przepiękną, nieistniejącą już kapliczkę kaplicę szkolną.

Prace nad książką trwały kilka miesięcy. Dzięki życzliwości mieszkańców i instytucji znajdujących się w Ząbkowicach Śląskich, tj. Izba Pamiątek Regionalnych, Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji oraz osobom prywatnym, w albumie możemy zobaczyć zdjęcia, których dotąd nie widzieliśmy.

- Pomysł na stworzenie takiego albumu kiełkował we mnie od kilku lat. Urodziłem się w tym mieście i interesuję się historią. Chciałem, aby album był jak najbardziej unikatowy, aby zaprezentowane widokówki i fotografie nie pojawiały się na popularnych portalach internetowych. Dlatego też zaprosiłem do współpracy wielu kolekcjonerów - mówi autor.

Album licz 96 stron, i będzie go można kupić m.in. w Izbie Pamiątek Regionalnych.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma