Wałbrzych pielgrzymuje

Mirosław Jarosz

publikacja 10.09.2012 14:00

To już półmetek nowenny przed uroczystością Matki Bożej Bolesnej, Patronki Wałbrzycha. Niezwykłym elementem tegorocznej modlitwy są piesze pielgrzymki przez miasto.

Wałbrzych pielgrzymuje Wałbrzyskie pielgrzymki organizują osoby związane z Krucjatą Różańcową Mirosław Jarosz/GN

W ramach tegorocznej nowenny zaplanowano również 6 pieszych pielgrzymek. Pierwsza spośród nich z Konradowa do wałbrzyskiej kolegiaty odbyła się 6 września. Była stosunkowo nieliczna. Razem z ks. Markiem Zołoteńkim szło tylko 19 osób. Jednak tam, gdzie przechodziła, pielgrzymka wzbudzała żywe zainteresowanie, a wszyscy jej uczestnicy tryskali entuzjazmem. Szczególną jej atrakcję stanowił fragment trasy od Konradowa do Białego Kamienia, z urzekającą panoramą Gór Wałbrzyskich. 8 września równie piękną, jeśli chodzi o trasę, była pielgrzymka z kościoła pw. św. Józefa Robotnika z dwoma przystankami na modlitwę w kościołach NSPJ na Poniatowie i św. Barbary.

Najliczniejszą jak dotychczas była niedzielna pielgrzymka z kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, wiodąca przepiękną trasą przez Ptasią Kopę. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. Warto dodać, że tą długą i dość trudną trasą górską od początku do końca szedł jeden pielgrzym o kulach. Nieraz widać było, że mu ciężko, ale dzielnie szedł na przedzie, dając innym pątnikom piękne świadectwo wierności Bogu, krzyżowi i Ewangelii.

Przed nami kolejne trzy pielgrzymki. We wtorek 11 września najkrótsza z parafii św. Franciszka z Asyżu, prowadząca przez górę Niedźwiadki. Swoistym apogeum będą dwie pielgrzymki wieńczące wałbrzyską nowennę, z bardzo głęboką teologiczną symboliką, których celem będą dwie Msze św. odpustowe pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. 14 września, na odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w Diecezjalnym Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego (symbolizująca obecność Matki Bożej pod krzyżem Syna) i 15 września, na odpust Patronki Wałbrzycha, symbolizująca zdjęcie Ciała Pańskiego z krzyża i złożenie jakby na powrót na łonie Matki Bolesnej.

Na pielgrzymkach 11, 14 i 15 września w Godzinie Miłosierdzia ma być odprawiana Droga Krzyżowa, podczas której uczestnicy będą śpiewać sekwencję Stabat Mater.

W dniach, kiedy nie będzie pieszych pielgrzymek (10, 12 i 13 września) w kolegiacie Świętych Aniołów Stróżów w godzinie Miłosierdzia po Koronce będzie odprawiana Droga Krzyżowa w intencji rozwoju Krucjaty Różańcowej. Wspólnotowa modlitwa w intencjach związanych z Krucjatą trwa w kolegiacie także od zakończenia Mszy św. wieczornej do Apelu Jasnogórskiego.

Z powodu przeniesienia cudownej figury Patronki Wałbrzycha z sanktuarium MB Bolesnej do kolegiaty również comiesięczna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji Ojczyzny w czwartek 13 września będzie miała miejsce nie w sanktuarium, ale w kolegiacie.


PROGRAM PIESZYCH PIELGRZYMEK

do kolegiaty Świętych Aniołów Stróżów

W RAMACH NOWENNY PRZED UROCZYSTOŚCIĄ MATKI BOŻEJ BOLESNEJ

PATRONKI WAŁBRZYCHA

w intencji rozwoju KRUCJATY RÓŻAŃCOWEJ o Polskę wierną Bogu, krzyżowi i Ewangelii,

oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Wtorek, 11.IX (godz. 16) z kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu (przez górę Niedźwiadki).

Trasa: Ulicami Poznańską, Niepodległości, Fałata, następnie drogą przez Niedźwiadki, dalej ulicami: Kasprowicza, Mickiewicza, Książęcą, Młynarską do kolegiaty p.w. Św. Aniołów Stróżów na Mszę św. o godz. 18.00. (Urokliwa trasa górska przepiękna, ale dla osób sprawnych fizycznie).

Piątek, 14.IX (godz. 14) – wyjątkowo – z kolegiaty Świętych Aniołów Stróżów na Podzamcze, do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Śwętego, na ODPUST Podwyższenia Krzyża Świętego; po drodze wspólna modlitwa w kościele pw. św. Wojciecha (około godz. 17).

Trasa: ul. Moniuszki, Rynek, ul. Sienkiewicza, pl. Magistracki, Słowackiego, Konopnickiej, Lubelską, Kasprzaka, Reja, Starachowicką, Żeromskiego, św. Kingi, następnie nieukończoną obwodnicą (najdłuższy i najwdzięczniejszy fragment całej trasy), dalej ulicami Kusocińskiego i Nałkowskiej do kościoła pw. św. Wojciecha, stamtąd ul. Topolową (przejście przez Rondo), Szczawieńską, ścieżką polną przez wiadukt do ul. Husarskiej, ul. Poselską, Jana Pawła II do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża świętego na Mszę św. odpustową Podwyższenia Krzyża Świętego pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, o 18.00

Sobota, 15.IX (godz. 13) z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Podzamczu do kolegiaty Świętych Aniołów Stróżów na ODPUST Matki Bożej Bolesnej, Patronki Wałbrzycha; po drodze wspólna modlitwa w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju (około godz. 14).

Trasa: ulicami: Jana Pawła II, Kasztelańską, drogą dla pieszych do Tesco, drogą rowerową od Tesco do Osiedla Solicowo w Szczawnie-Zdroju, ul. Lipową, Słoneczną, Bohaterów Warszawy, Marii Skłodowskiej-Curie, Klonową, Słowiańską do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, następnie ul. Wojska Polskiego do Parku Zdrojowego, następnie ścieżką przez park do ul. Narciarskiej (najdłuższej drogi przez wzgórze Gedymina – najpiękniejszy fragment całej trasy) do ul. św. Kingi, następnie Żeromskiego, Starachowicką, Reja, Kasprzaka, Lubelską, Konopnickiej, Słowackiego, przez pl. Magistracki, dalej  ul. Sienkiewicza, przez Rynek i ul. Moniuszki do kolegiaty pw. Świętych Aniołów Stróżów na Mszę św. odpustową ku czci Matki Bożej Bolesnej, Patronki Wałbrzycha, pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, o godz. 17 (trasa piękna i dość łatwa, ale najdłuższa ze wszystkich!).