Młodzi patrzą i widzą

xrt

publikacja 20.09.2012 21:19

Kontrowersyjny „Ambasador” otworzył 20 września V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych". Świetny dokument zadziwia swoją siłą wyrazu.

Młodzi patrzą i widzą Od 20 do 24 września Świdnicki Ośrodek Kultury oddany jest we władanie X muzy ks. Roman Tomaszczuk/gn

Kontrowersyjny „Ambasador” otworzył 20 września V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych". Świetny dokument zadziwia swoją siłą wyrazu, zrealizowany błyskotliwie wprowadza w zdumienie prawdą o świecie, niby dalekim i obcym – ale istniejącym naprawdę. Czy młodzi pasjonaci dokumentu robią podobne filmy? Można się o tym przekonywać podczas trzech bloków konkursowych.

BLOK I (piątek 21.09, godz. 17.45–19.00, Świdnicki Ośrodek Kultury)

  1. „Mój dom”, reż. Magdalena Szymków, 28’

Dwie kobiety, jeden dom. Paradoksy historii wpisane w intymną opowieść Polki i Niemki.

  1. „Taki typ ptactwa”, reż. Małgorzata Goliszewska, 12’

Film ukazuje portret oraz dzień z życia Pana Zygmunta – wielkiego miłośnika gołębi, ukrywającego się w budce z owocami.

  1. „Będą Kwitły Sosny”, reż. Karolina Błaszyk, 8’

Krótki film dokumentalny o czasie i przywiązaniu do miejsca. Główną bohaterką jest dziewięćdziesięciolatka mieszkająca całe życie w tym samym domu we wsi Budne na Podlasiu.

  1. „Karny”, reż. Dominik Krawczyk, Agnieszka Opyt, 5’

Film dokumentalny opowiadający o niezrealizowanych marzeniach bezdomnego piłkarza.

  1. „Spółdzielnia”, reż. Anna Paprzycka, 8’

Film o bydgoskim zakładzie fryzjerskim, istniejącym od ponad 100 lat. Miejscu, gdzie czas się zatrzymał, a klienci przychodzą nie tylko się ostrzyc…

  1. „Ciało Romy”, reż. Joanna Ślesicka, 13’

Historia dojrzałej kobiety, która straciła dziecko. Tragiczny wypadek przekreślił marzenia córki o karierze tanecznej. Po śmierci dziecka Roma sama podejmuje się nauki tańca. Stopniowo zostają ujawnione informacje o tragedii i autentycznej roli tańca w życiu matki. Obraz tęsknoty za dzieckiem wyrażanej przez ciało oraz terapeutyczna rola tańca – jedynego łącznika pomiędzy kobietami.

BLOK II (piątek 21.09, godz. 19.15–20.45, Świdnicki Ośrodek Kultury)

  1. „List z rzeki”, reż. Maciej Jasiński, Jarosław Piskozub, 5’

W 1995 roku bohater i jego rodzina wygrywają loterię wizową i przenoszą się do Stanów Zjednoczonych. Po latach mężczyzna wraca sam do Polski. W krótkim liście do żony ukazuje, jak wiele stracił, gdy 16 lat temu podjął decyzję o wyjeździe z kraju.

  1. „Mój tata Lazaro”, reż. Marcin Filipowicz, 30’

23-letnia Żaklina wyjeżdża na Kubę, by odnaleźć swojego ojca, który opuścił ją, kiedy była jeszcze małym dzieckiem. Nie pamięta, go w ogóle, a wspomnienia ma zastąpić kilka fotografii, listy i opowieści matki. Dziewczyna nie ma do ojca żalu, tylko po prostu chce go poznać. Wie, że jest przystojnym kubańskim casanovą.

  1. „Wypad z freeganami”, reż. Karol M. Kowalski, 10’

Kim są freeganie? Autorowi filmu udało się dotrzeć do nielicznego jeszcze w Polsce środowiska freegańskiego. Okiem kamery przygląda się jednemu z ich nocnych wypadów. Być może ten film pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy ich zachowanie to rzeczywiście przejaw głębokiej refleksji nad niedoskonałością świata, czy chwilowa moda.

  1. „Gwizdek”, reż. Grzegorz Zariczny, 16’

Opowieść o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Jednak rzeczywistość rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu, od którego zaczyna się sędziowanie, okazuje się nadzwyczaj brutalna. Trzeba być równie bezwzględnym co piłkarze, kibice i działacze. Bohater będzie musiał zdecydować, czy pozostać wiernym swoim ideałom, czy zmienić hierarchię wartości i dostosować się do panujących reguł.

  1. „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie”, reż. Grzegorz Brzozowski, 20’

Dwa kubki gorącej czekolady chilli, nielegalne wysypisko śmieci, męskie skarpetki na drewnianej podłodze i jeden pączek z marmoladą. Dwoje studentów z Niemiec i z Belgii połączonych przez Erasmus i couchsurfing znalazło się w zimnej Warszawie. Ukazane w dokumencie przekleństwa i błogosławieństwa zjednoczonej Europy, która może, ale wcale nie musi zbliżać ludzi.

BLOK III (sobota 22.09, godz. 17.00–18.30, Świdnicki Ośrodek Kultury)

  1. „Niebo”, reż. Jan P. Matuszyński, 10’

38-letni Robert dowiedział się, że ma zaawansowanego raka szpiku kostnego. Lekarze nie dając mu nadziei, zawyrokowali, że zostało mu zaledwie parę miesięcy życia. Robert postanowił zająć się w końcu jedyną pasją, którą miał w życiu. Zaczął malować ikony. Robi to już ponad trzy lata…

  1. „Kamyczkowi rycerze”, reż. Aniela Gabryel, 14’

W każdy piątek tygodnia młodzi chłopcy uczestniczą w zbiórkach drużyny zuchów – Kamyczkowi Rycerze. Czy te spotkania są dla chłopców wesołą przygodą, czy trudnym doświadczeniem? Jakie szanse ma jednostka na pozostanie w zgodzie ze sobą, gdy otoczenie narzuca swoje schematy?

  1. „Noga”, reż. Jakub Stolecki, 7’

Specyficzny obraz treningu i meczu reprezentacji polskich piłkarzy po amputacjach.

  1. „Wojny domowe”, reż. Aleksandra Popińska, 16’

Jeden dzień z życia wielodzietnej rodziny. Zmęczeni, ale również szczęśliwi rodzice oraz towarzyszące rodzinie dramaty, konflikty i zabawy.

  1. „Sonda o kobietach”, reż. Mateusz Głowacki, 30’

Film o tym, jak młodzi mężczyźni widzą kobiety. Chłopcy opowiadają o tym, jak się zakochali, jak zdobywali i w jaki sposób żyli z kobietami i jak się z nimi rozstali.

Poza tym wszystkim jest jeszcze mnóstwo atrakcji i imprez towarzyszących. Świdnicki Ośrodek Kultury po raz kolejny proponuje wydarzenie, które wyzwala w amatorach sztuki mnóstwo emocji i twórczej pasji. Opowiadają o tym sami twórcy, ale także uznani filmowcy. Oto szczegóły:

21 września, piątek, II dzień Festiwalu

miejsce: Areszt śledczy

14.00 – pokaz filmowy w areszcie śledczym

miejsce: Świdnicki Ośrodek Kultury

15.30 – krótkie filmy Pawła Łozińskiego (prelekcja: Anna Bielak)

16/15 – centrala zaprasza: „Ponad chodnikami” (23 min.) i „Koniec lata” (34 min.), reż. Piotr Stasik (prelekcja: Lech Moliński)

17.45 – I blok konkursowy

19.15 – II blok konkursowy

21.00 – „Chemia” (58 min.), reż. Paweł Łoziński + spotkanie z autorem i Ewą Kilar (prowadzenie: Anna Bielak)

miejsce: Baszta

23.00 – DJ

22 września, sobota, III dzień Festiwalu

miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

12.00 – Planete + Doc prezentuje: „Życie Jane” (107 min.) – prelekcja: Anna Bielak

15.00 – „Siostry” (12 min.), reż. Paweł Łoziński + spotkanie z autorem (prelekcja i prowadzenie: Piotr Bentkiewicz)

miejsce: Świdnicki Ośrodek Kultury

17.00 – III Blok konkursowy

19.00 – Centrala zaprasza: „La Machina” Thierry Paladino (87 min.)

21.00 – Ogłoszenie werdyktu

miejsce: Baszta

23.00 – Koncert Martyny Baranowskiej

23 września, niedziela, IV dzień Festiwalu

miejsce: Świdnicki Ośrodek Kultury

13.00 – Laureaci IV edycji i V edycji + spotkania z reżyserami (prowadzenie: A. Bielak i L. Moliński)

15.00 – Planete + Doc prezentuje: „Chodorkowski” (111 min.) + spotkanie z Anetą Kazanecką

miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

17.00 – Centrala zaprasza: „Kwiekulik”, reż. Joanna Turowicz, Anna Zakrzewska (52 min.)