Szkoła Skargi

xrt

publikacja 11.11.2012 17:56

Biskup Ignacy Dec nie chciał podczas Mszy św. komentować aktualnej sytuacji politycznej w Polsce.

Szkoła Skargi Pomnik Zwycięstwa podczas dekoracji na manifestację patriotyczną. roman tomaszczuk/gn

Zanim w kazaniu bp Ignacy Dec wyłożył treść "Modlitwy za Ojczyznę" autorstwa Piotra Skargi, zaprosił wszystkich do modlitwy i wsparcia Kościoła prześladowanego. Przypomniał, że co trzy minuty, gdzieś na świecie jest zabijany chrześcijanin. Ze smutkiem zauważył, że o tolerancji religijnej mówi się przede wszystkim wobec muzułmanów, Żydów i wyznawców innych religii, natomiast uczniowie Chrystusa to trzystumilionowa wspólnota żyjąca w nieustannym strachu o życie, napiętnowana i dyskryminowana.

W kazaniu, biskup świdnicki, przytoczył tekst  "Modlitwy za Ojczyznę", ks. Piotra Skargi i na jej treści oparł swoją refleksję. Zauważył, że można w tej modlitwie wyróżnić cztery części. W pierwszej ks. Skarga zachęca do uznania władzy i wszechmocy Boga.

W drugiej przypomina, że Bóg ma prawo być dumny ze swoich dzieci:

Na podstawie trzeciej części modlitwy ks. Piotra Skargi kaznodzieja definiuje kim jest prawdziwy patriota.

Natomiast ostatnia część, zdaniem biskupa jest przypomnieniem, że prawo Boże jest nadrzędne wobec stanowionego przez człowieka, dlatego Kościół ma obowiązek głoszenia Ewangelii nawet wbrew obowiązującym trendom, poprawności politycznej czy interesowi partyjnemu.

Po Mszy św. uczestnicy modlitwy przemaszerowali pod Pomnik Zwycięstwa, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna. Wojciech Murdzek, prezydent miasta, w swoim przemówieniu apelował o wzajemną wrażliwość i otwartość, oraz zgodę na współpracę dla dobra wspólnego. 

Na zakończenie oficjalnych obchodów odbył się spektakl laserowo-multimedialny pt. "Światło Niepodległości".

W opinii samego prezydenta świdnickie obchody świąt narodowych mają na celu nie tylko wspominanie martyrologii Narodu. – Rokrocznie chcemy zamanifestować radość z niepodległości, dlatego Świdnica zyskała odświętny wygląd. Zachęcaliśmy również mieszkańców, by z własnej inicjatywy wywieszali flagi w swoich oknach, przy domach. Wyrazem naszego patriotyzmu i radości z wolnej ojczyzny była także liczna obecność podczas uroczystości. Zachęcaliśmy również, by w rodzinnej atmosferze udało się poświęcić choć chwilę na słuchanie, ale też śpiewanie pieśni patriotycznych – komentował program zaproponowany przez władze miasta i powiatu.

Modlitwa za Ojczyznę ułożona przez ks. Piotra Skargę

Boże, Rządco i Panie narodów, 

z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, 

a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, 
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, 
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu 
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże, 
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom 
i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, 
byśmy jej i ludowi Twemu, 
swoich pożytków zapomniawszy, 
mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, 
rządy kraju naszego sprawujące, 
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym 
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen