Papież w Wałbrzychu

xrt

publikacja 03.04.2013 14:40

Około dwóch tysięcy ludzi wzięło udział w modlitwie o kanonizację i wspominaniu bł. Jana Pawła II.

Papież w Wałbrzychu Plakaty zapowiadające Mszę papieską – stały element oprawy plastycznej wydarzenia ks. Roman Tomaszczuk/GN

Prośba od ośmiu lat zanoszona do Boga przez tysiące wałbrzyszan na pewno jest ważnym wydarzeniem nie tylko w skali diecezji, ale i Polski. I chociaż 2 kwietnia zabrakło klimatu stadionu, ponieważ Msza papieska została odprawiona w kościele (z powodu śniegu i mrozu), to jednak tradycja została zachowana i to, co w niej najistotniejsze, było oczywiście obecne. Co więcej, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Podzamczu ma dodatkowy walor: to Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, co sprawiło, że wierni nie tylko wzięli udział we wspominaniu błogosławionego papieża, ale stali się pielgrzymami nawiedzającymi ważny ośrodek kultu. 

Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec, otoczony przez wałbrzyskich duszpasterzy. W swej homilii zwrócił uwagę na nieustanną konieczność nawracania się, nie tylko ze złego życia, ale także ku życiu lepszemu. – Zwróćmy uwagę na to, kogo Apostoł wzywał  do nawrócenia? – mówił. – Nie pogan, nie bezbożników, ale tzw. dom Izraela, czyli ludzi wierzących, na pewno praktykujących i w swoim rodzaju pobożnych. Wzywał ich konkretnie do uznania Jezusa za Zbawiciela, a następnie  do przyjęcia chrztu i pójścia za Chrystusem. 

W dalszej części swej refleksji biskup przypomniał, że można mówić o czterech rodzajach nawrócenia człowieka sprawiedliwego, który nie kroczy drogą grzechu: na ciągłe poszukiwanie Chrystusa; na służbę człowiekowi, czyli na wrażliwość, na cierpliwość i ofiarność wobec każdego człowieka, zwłaszcza tego, z którym mieszkam, z którym żyję, o którym wiem, że mu jest ciężko; na radość, na entuzjazm wiary; na zaangażowanie się w życie społeczne – rodzinne, parafialne, polityczne, gospodarcze, życie kultury, jednym słowem: życie publiczne. 

Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II” zadbało o pozostałe elementy spotkania: widowisko multimedialne i refleksję poetycko-muzyczną opartą o trzecią cześć "Tryptyku rzymskiego". Warto też wyróżnić udział zespołu „Aperto” z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, którego koncert spotkał się z uznaniem słuchaczy.

Zarówno biskup, jak i ks. infułat Józef Strugarek, przemawiający na zakończenie Mszy św.,  zwracali uwagę na wzorcową mobilizację władz miasta i służb komunalnych zaangażowanych w organizację spotkania.