Nieustannie adorująca

xrt

publikacja 11.04.2013 00:15

Mariusz Drapikowski ponownie przekonał, że jego wyczucie sacrum nie ma sobie równych.

Nieustannie adorująca Monstrancja jest wykonana ze złota, bursztynu i szkła kryształowego ks. roman tomaszczuk/gn

Od 4 kwietnia Dzierżoniów ma drugie miejsce szczególnej czci oddawanej Najświętszemu Sakramentowi (pierwsze powstało w latach 90. XX w. w poklasztornym kościele niedaleko Rynku). Znajduje się ono w bocznej kaplicy, teraz już adoracyjnej, kościoła pw. Chrystusa Króla. Głównym elementem wystroju kaplicy jest ołtarz adoracyjny z monstrancją w kształcie postaci NMP Nieustającej Pomocy. Dzieło zostało wykonane przez Mariusza Drapikowskiego, a poświęcone przez bp. Ignacego Deca 3 kwietnia. O niezwykłej historii powstania ołtarza i jego symbolice będzie można przeczytać w papierowym wydaniu "Gościa Niedzielnego" z datą edycji 21 kwietnia (nr 16/2013). Kaplica powstała dzięki inicjatywie ks. Krzysztofa Ambrożeja, proboszcza, i zaangażowaniu wiernych parafii pw. Chrystusa Króla.

MARIUSZ DRAPIKOWSKI (ur. 5 VIII 1960, Dzierżoniów, Dolny Śląsk), rzeźbiarz, jubiler. W 1983 r. ukończył studia rzeźbiarskie w ASP w Łodzi. W Gdańsku od 1984 r. prowadzi pracownię jubilersko-bursztyniarską. Rzeźby, kompozycje martwej natury, sztuka sakralna, biżuteria, powstają głównie z bursztynu i srebra. Wykonywał wiele prac konserwatorskich w częstochowskim sanktuarium na Jasnej Górze, m.in. odtworzył 2 srebrne figury świętych paulińskich i tabernakulum, przywracając tym samym pierwotny charakter ołtarza. Jest autorem sukni bursztynowo-brylantowej do obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która powstała jako wotum dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II, oraz nastawy ołtarzowej „Niebiańska Jerozolima”, wykonanej za zgodą Katolickiego Patriarchatu Ormiańskiego na Bliskim Wschodzie do IV stacji drogi krzyżowej w Jerozolimie. Nastawa ma charakter tryptyku symbolizującego bramę, ukazującą przejście ze Starego Przymierza do Nowego, wraz z monstrancją do adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

W roku 2012 poświęcono drugi ołtarz, zwany Gwiazdą Kazachstanu. Dzieło to, pobłogosławione w Rzymie 10 października 2012 r., u progu Roku Wiary, przez Benedykta XVI, peregrynuje po Polsce. Ołtarz zawitał już m.in. do Gdańska, na Jasną Górę, do Krzeszowa, Wałbrzycha, Wrocławia, a na początku tego roku do Oleśnicy. Wszędzie, gdzie się pojawia, trwa przy nim adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie. Od najbliższej niedzieli będzie w Katowicach. Na początku czerwca ma trafić do miejsca swojego przeznaczenia. Jest nim sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w niewielkim Oziornoje w Kazachstanie

Pierwszą z „12 gwiazd w Koronie Maryi" jest wspomniana Jerozolima – Miasto Pokoju. Tam w 2009 r. w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej, będącej Ekumenicznym Centrum Modlitwy o Pokój, zainstalowano tryptyk „Niewiasta z Jeruzalem – Królowa Pokoju”. Od tej pory trwa przed nim modlitwa o pokój – wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Druga „gwiazda” to sanktuarium Królowej Pokoju w Medjugorie, któremu w 2011 r. została przekazana blisko 2-metrowa kryształowa monstrancja, podobnie jak obydwa ołtarze wykonana w pracowni Mariusza Drapikowskiego, będąca darem pielgrzymów z całego świata. Także tu trwa czuwanie modlitewne w intencji pokoju na świecie.

Do wybitnych dzieł sakralnych M. Drapikowskiego należy zaliczyć także krucyfiks ofiarowany papieżowi Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 r., znajdujący się obecnie w Muzeum Watykańskim, oraz ważącą 30 kg bursztynową Monstrancję Milenijną dla kościoła św. Brygidy w Gdańsku.

Autor pastorałów, w tym dla prymasa Polski kard. Józefa Glempa, kard. Tarcisia Bertonego w Watykanie i Joachima Meisnera w Niemczech. Dla archikatedry Trójcy Świętej w Oliwie wykonał tabernakulum.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu św. Stanisława z Gwiazdą, Medalem Księcia Mściwoja II (2010), laureat Nagrody im. św. Brata Alberta.