Wojciech – święty wzór

xrt

publikacja 23.04.2013 10:20

Biskupi, profesorowie, przełożeni, kadra świecka i alumni – świętowali odpust w seminarium.

Wojciech – święty wzór Relikwie patrona Polski i seminarium świdnickiego były wystawione podczas uroczystej Mszy św. odpustowej w Domu Ziarna ks. Roman Tomaszczuk/GN

Biskup Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. w uroczystość patronacką Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. 23 kwietnia na odpustowej Mszy św. spotkali się przełożeni seminaryjni, profesorowie, alumni i świeccy pracownicy seminarium. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Marek Korgul. Zwrócił w nim uwagę na fakt, że wybór św. Wojciecha jako patrona Domu Ziarna nie jest przypadkowy. Zapewniał, że życie świętego sprzed tysiąca lat wciąż może być inspirujące dla księży i alumnów przygotowujących się do stanu duchownego. Wskazał, że podstawowym rysem osobowości św. Wojciecha było pragnienie świętości. – Jako pasterz wierny Chrystusowi przypominał wolę Bożą, którą należy pełnić – mówił.

Poza tym alumni od swego patrona mogą uczyć się wierności w wypełnianiu nakazu misyjnego, by głosić Ewangelię, nastawać w porę i nie w porę oraz dawać swym życiem świadectwo Prawdzie objawionej. Nie bez znaczenia, według kaznodziei, była także u Wojciecha gotowość do męczeństwa, bo przecież "ziarno, które nie obumrze, nie wyda plonu" – ks. Marek Korgul nawiązywał do czytań mszalnych.

Podsumowaniem refleksji były cytaty bł. Jana Pawła II z homilii podczas pielgrzymek do Polski. Te, w których papież pytał o ludzi sumienia, o rolę świętych w życiu współczesnych uczniów Chrystusa. – Kościół woła dzisiaj o kapłanów prawego sumienia – mówił kaznodzieja, jednak nie wolno zapominać, że ci, którzy kształtują sumienia innych, muszą sami mieć je dobrze ukształtowane. Ostatecznie idzie o wielką stawkę, o zbawienie własne i głoszenie Ewangelii. – Nowa ewangelizacja jest ściśle związana z wiarą ewangelizatorów – przypominał ks. Korgul i cytował powiedzenie kapłana-legendy, ks. Sudoła: "Jaki kler, taki Kościół".

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej, powołane na mocy dekretu bp. Ignacego Deca 8 maja 2004 roku, jest instytucją naukowo-wychowawczą, której zadaniem jest przygotowanie do kapłaństwa i duszpasterstwa alumnów pragnących poświęcić się służbie Bogu, Kościołowi i ojczyźnie w diecezji świdnickiej.

Wybór św. Wojciecha, biskupa i męczennika, na patrona świdnickiego seminarium zatwierdził na początku istnienia placówki bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki. 

Biskup Ignacy tak scharakteryzował postać świętego męczennika: – W życiu św. Wojciecha wypełniły się słowa Jezusa o ziarnie pszenicznym, które obumarło, aby przynieść plon obfity. Jako powołani w naszych czasach przez Pana idziemy na trudną służbę. Może nie będzie w tej służbie tak wielkich przeciwności, na jakie natrafił św. Wojciech, ale na pewno trudności się pojawią. Trzeba być przeświadczonym, że się idzie na trudną służbę, a więc może być podobnie jak w przypadku świętego Wojciecha. Na wzór naszego świętego patrona chcemy jednak być zawsze otwarci na działanie Ducha Świętego, aby być świadkami Chrystusa i w Niego nie tylko wierzyć, ale i dla Niego cierpieć. Idziemy do kapłaństwa nie dla znalezienia wygód, nie dla szukania zaszczytów, honorów, awansów, ale do składania świadectwa o Chrystusie i Jego Ewangelii. To świadectwo powinno być widoczne w seminarium. Mamy dzisiaj wspaniałych kapłanów pasterzy, którzy takie świadectwo składają. Pomijając już wielkich pasterzy naszego Kościoła, znakomitych papieży, mamy także i w naszej diecezji pasterzy, których trzeba podziwiać i którzy na co dzień, niekiedy w przeciwnościach, składają świadectwo Chrystusowi i swoją gorliwością budują Kościół Boży.