Najmniejsza? - nic nie szkodzi

xrt

publikacja 06.06.2013 21:00

Szkoła stała się centrum kultury, edukacji i zdrowia - samorządowcom się to podoba, mieszkańcom tym bardziej.

Najmniejsza? - nic nie szkodzi Zespół ludowy – w Kostrzy to skuteczny sposób na przekazywanie tradycji i wartości patriotycznych ks. Roman Toamszczuk /GN

Biskup Ignacy Dec z radością mówił o tym, że społeczność Kostrzy, wsi w gminie Strzegom, zna sposób na pielęgnowanie tradycji. – Tych patriotycznych, narodowych i religijnych – podkreślał 6 czerwca, podczas uroczystych obchodów dziesięciolecia nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II. Mówił o tym po występie ludowego zespołu tańca "Kostrzanie", który tworzą m.in. najmłodsi mieszkańcy.

Zanim jednak do niego doszło, świętujący spotkali się na Eucharystii. Jej główną intencja była modlitwa w intencji wszystkich, którzy tworzą i opiekują się społecznością szkoły. – To najmniejsza placówka edukacyjna naszej gminy, jednak trudno sobie wyobrazić, żeby życie mogło toczyć się normalnie bez jej istnienia w tej części gminy – podkreślał rolę szkoły i instytucji, które znalazły w niej swoje miejsce burmistrz Miasta i Gminy Strzegom, Zbigniew Suchyta.

Biskup w swej homilii podkreślał: – W różnych dziedzinach aktywności mamy swoje najważniejsze punkty, momenty, wydarzenia, osoby – mówił, zwracając się do dzieci, nauczycieli, samorządowców, duchownych i mieszkańców zebranych w odnowionym kościółku. – Pan Jezus chce jednak, żeby przed tym wszystkim, co byśmy sobie wymyślili jako dla nas najważniejsze, była miłość do Boga i do drugiego człowieka – podkreślał. – Wpatrując się w przykład bł. Jana Pawła II, możecie się przekonać, że stosowanie tej reguły to jedyna droga, bardzo skuteczna, do świętości. Bóg na pierwszym miejscu, więc wszystko inne na miejscu właściwym.

A dyrektor szkoły, Halina Wydmuch, przekonywała podczas swego wystąpienia na uroczystym apelu w sali świetlicy wiejskiej – Dziesięć lat, które upłynęły od nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II to piękny i dobry czas. Można wymienić wiele zadań, które wpływały na życie naszej szkoły, na jej klimat i atmosferę. Są to na pewno sukcesy dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, ale są to także przeszkody i troski, które zawsze są wpisane w nasze życie – mówiła. – Jednak zawsze towarzyszy nam Jan Paweł II, a on wyzwala olbrzymie pokłady radości w tych wszystkich, którym jest bliski.

I rzeczywiście, uczniowie najmniejszej liczebnie szkoły gminy w imponujący sposób rozwijają swoje zainteresowania w ramach licznych kółek i zajęć, takich jak: kółko teatralne, matematyczne, ekologiczne, misyjne, literackie, ortograficzne, plastyczne, informatyczne, języka angielskiego. – W naszej placówce wprowadzona została też logoterapia, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne oraz zajęcia korygujące wady postawy – dodają wychowawcy. W szkole działa świetlica profilaktyczna. Prowadzone są zajęcia promujące zdrowy styl życia i przeciwdziałanie wszelkim używkom. Fachową pomocą w sprawach opiekuńczo-wychowawczych zarówno uczniom, nauczycielom, jak i rodzicom służy pedagog szkolny.

Cała społeczność szkoły korzysta z księgozbioru biblioteki. Opiekę pielęgniarską sprawuje pielęgniarka szkolna, która jest raz w tygodniu. Spora część kadry nauczycielskiej to absolwentki kostrzańskiej szkoły.