Płuca dla Justyny

Mirosław Jarosz

publikacja 22.06.2013 23:45

Już kilka tysięcy osób zaangażowało się w ostatnich dniach, by pomóc Justynie. Sprawa jest pilna, bo do końca czerwca trzeba zebrać ponad 600 000 zł.

Płuca dla Justyny   Justyna podczas jednej z wielu wypraw. Tu na Twierdzy w Kłodzku Druhna Justyna Piotrowska z Oławy cierpi na bardzo poważną chorobę, tętnicze nadciśnienie płucne. Jedynym ratunkiem dla niej jest rodzinny przeszczep płuc w Wiedniu, na który wymagane są fundusze w wysokości 150 tysięcy euro (ponad 600 tys. zł). Bez udziału wielu ludzi dobrej woli Justyna nie zbierze takich pieniędzy. Jak relacjonują jej przyjaciele, Justyna jest osobą, która nigdy nikomu nie odmówiła żadnej pomocy i poświęciła swoje życie dla innych. Teraz to ona potrzebuje pomocy.

W minioną środę Justyna była na badaniach w klinice w Wiedniu i zakwalifikowano ją na natychmiastową operację. Ma się ona odbyć 1 lipca w Wiedniu.

Tak krótki termin był przyczyną zainicjowania akcji „Trzy dni jeden cel! Zostań wolontariuszem - zbieraj na płuca!”. Organizatorzy akcji w ten oto sposób zachęcają do uczestnictwa w niej:

Moi drodzy, zapraszamy was do nowej akcji dla Justyny - Zostań Wolontariuszem! Chcielibyśmy, aby w trzy kolejne dni (23-25.06.2013) wszyscy, którzy przyłączyli się do naszej zbiórki, zostali wolontariuszami i zbierali pieniądze, bo tylko one mogą uratować Justynę.

Tak więc w niedzielę zaczynamy zbierać od rodziny, odwiedzamy ciocie, babcie, dziadków, braci i siostry. Pamiętajcie, że w naszej akcji nie wielkość datków, a ilość ma znaczenie.

W poniedziałek z radością idziemy do pracy i tam rozmawiamy z szefem, by wypełnił płuca Justyny http://plucadlajustyny.pl/?page_id=72 oraz zbieramy od sąsiada zza biurka i całej firmy. Jakież miłe będzie zaskoczenie, jeśli spotkamy się z kimś, kto tak jak my będzie zbierał.

We wtorek mamy dzień dla przyjaciół, znajomych i sąsiadów. To czas, żeby z nimi porozmawiać i zebrać środki. Prosimy, bo kto prosi, ten często dostaje.

Nie czekamy na innych, nie oglądamy się, czy wypada, i nie zastanawiamy, czy dadzą. Niech sami zadecydują. Zawsze lepiej po prostu spytać.

A, i jeszcze jedno: w czwartek 26.06.2013 wszyscy wpłacamy zebrane pieniądze na konto, by w piątek ocenić i powiedzieć sobie: "DOBRA ROBOTA"!

Płuca dla Justyny   Świdnicki Komendant Hufca Piotr Pamuła ogłosił alert, czyli rozkaz dla wszystkich harcerzy i wezwanie do natychmiastowego działania.

Wcześniej z apelem w sprawie działań na rzecz druhny Justyny Piotrowskiej wystąpiła Rada Chorągwi Dolnośląskiej ZHP. Oto treść tego apelu:

Rada Chorągwi Dolnośląskiej ZHP dziękuje wszystkim harcerzom, instruktorom, środowiskom, przyjaciołom harcerstwa, przyjaciołom druhny Justyny za wszystkie dotychczasowe inicjatywy wspierające druhnę Justynę w dążeniu do niezbędnego przeszczepu płuc i powrotu do zdrowia.

Jednocześnie z uwagi na bardzo bliski termin rozpoczęcia operacji apelujemy do wszystkich komend o potraktowanie ostatnich dni czerwca jako swoistego Tygodnia Myśli i Działań Braterskich. Myśli o drużynowej Justynie Piotrowskiej, niezwykłej instruktorce Związku Harcerstwa Polskiego.

I działań na rzecz jej wyzdrowienia oraz powrotu do czynnej służby instruktorskiej.

Bo prócz ogniska, o coś nam chodzi.... Bo bez przyjaciół nie można żyć! 1 lipca 2013 roku może być dniem najwspanialszego świadectwa mocy najdroższych harcerzom ideałów. Jeśli tylko zdołamy uzbierać niebagatelną kwotę pieniędzy na pokrycie kosztów przeszczepu. Rada zwraca się do druha Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP o ogłoszenie Chorągwianego Alertu w tej sprawie.

W tym ostatnim tygodniu czerwca na wysokości zadania winny stanąć wszystkie jednostki harcerskie Chorągwi Dolnośląskiej ZHP. Niech pomoc w walce o życie stanie się naszym programem. A przekazanie możliwie jak największych kwot na ten szczytny cel realizacją strategii, która wszak stawia właśnie drużynowego w centrum zainteresowania całej organizacji!

Przewodniczący Rady Chorągwi

hm. Zdzisław Łatko

Wpłat można dokonywać na konta:

Nr rachunku dla Justyny:

51 1240 1994 1111 0010 5166 3028

Fundacja Świat z Uśmiechem

ul. Kopernika 6

56-400 Oleśnica

z dopiskiem „Justyna Piotrowska”

Dla wpłat z zagranicy

SWIFT: PKOPPLPW

numer rachunku w formacie IBAN: PL 51 1240 1994 1111 0010 5166 3028

z dopiskiem „Justyna Piotrowska”

Prezes Fundacji - Agnieszka Grażyńska

tel. 605447234

e-mail: fundacjaswiat@gmail.com

Najświeższe informacje jak rozwija się akcja „Płuca dla Justyny” na stronach: www.PlucaDlaJustyny.pl i facebook.com/PlucaDlaJustyny.

Na kolejnej stronie list, jaki 1 czerwca Justyna napisała do wszystkich ludzi dobrej woli.

,

Płuca dla Justyny   Oława, 1.06.2013 r.

Bo prócz ogniska o coś nam chodzi,

Bo prócz piosenek coś w sercu tkwi.

Bo prócz wędrówki coś trzeba zrobić,

Bo bez Przyjaciół nie można żyć…

Jeśli Druhno, Druhu, dostaliście tego maila, to znaczy, że gdzieś na drodze mojego życia usiedliśmy wokół Ognia. Może byłam Waszą nastoletnią kursantką, a może już razem kształciliśmy przyszłych instruktorów Związku, może przygotowywaliśmy się do udziału w jakimś ważnym harcerskim czy skautowym wydarzeniu, a może biwakowaliśmy gdzieś z naszymi zuchami i harcerzami… Na pewno razem rozpaliliśmy promyki radości w niejednym sercu. Jestem Justyna z Oławy, dawniej Gachowska, dziś Piotrowska.

Harcerstwo to nie był mój sposób na życie – to po prostu było moje życie. Mam 34 lata, od 19 prowadzę drużynę. Kiedyś wymarzyłam sobie, że moi harcerze, niezależnie od tego, czy pochodzą z bogatych, czy skromnych rodzin, wszyscy pojadą cieszyć się stuleciem skautingu na Jamboree w Anglii. Po dwóch latach ciężkiej pracy, w sierpniowy poranek 2007 roku, odnawialiśmy Przyrzeczenie w gronie skautów z całego świata. Pięć miesięcy później urodziłam Córeczkę Blankę. Najprawdopodobniej ciężki poród wywołał u mnie niemal nieznaną chorobę – tętnicze nadciśnienie płucne. Dwa i pół roku tułaczki po szpitalach i prywatnych gabinetach nie przyniosły właściwej diagnozy – słyszałam, że mam zdrowe serce i płuca (źle opisywano moje tomografy i rezonanse), że mam się zapisać na aerobik i pójść do psychiatry, bo wymyślam sobie chorobę. A ja słabłam z każdym dniem. Jak bardzo jest ze mną źle, zrozumiałam na Zlocie Stulecia Harcerstwa w Krakowie. Nie nadążałam już nie tylko za wędrującą na zajęcia drużyną, ale także za tuptającą po zlotowych dróżkach dwuletnią Córeczką. Zdiagnozowana zostałam trzy tygodnie po zlocie. Dwa i pół roku za późno, chore płuca zniszczyły serce, które w dodatku wykańczałam regularnie wysiłkiem fizycznym zabronionym w mojej chorobie, a zalecanym stale przez nieświadomych lekarzy.

Walki z NFZ o bardzo drogie leki i bardzo uciążliwe leczenie, ciągłe wyjazdy do klinik we Wrocławiu, Warszawie i Otwocku – to moje życie od końce sierpnia 2010 roku. Mimo wszystko nie zrezygnowałam z pracy w szkole i do dziś prowadzę moją ukochaną drużynę, choć nie mogę już z nią nigdzie wyjechać, na miejsca spotkań muszę dotrzeć za nimi samochodem, a podstawowym kryterium mojej obecności gdziekolwiek jest winda. Schody stanowią dziś dla mnie barierę nie do pokonania. Wspierają mnie siostra, mąż i mama.

Od półtora roku wiadomo już, że leczenie w moim przypadku nie przynosi efektów, leki wyniszczyły potwornie mój organizm. Nic w nim już nie działa prawidłowo, a od września mam ogromne wodobrzusze – w mojej jamie brzusznej gromadzi się kilkanaście litrów płynu, mechanicznie ściągany wraca w ciągu kliku dni, przez co stale muszę leżeć w szpitalu i niemal zupełnie nie mogę się już poruszać. Właśnie żegnam się z pracą zawodową, granatowy sznur oddałam mężowi. Na stałe mam podłączoną pompę, która tłoczy mi do płuc substancję, która choć odrobinę rozpycha sklejone żyły. To tak, jak bym stale dostawała chemię.

Moja walka o przeszczep płuc w Polsce to scenariusz na film o trwającej lata bezduszności, niekompetencji i rozpaczy bez szans na szczęśliwe zakończenie. Dwa tygodnie temu, po kolejnym pogorszeniu się stanu zdrowia, moi lekarze napisali do kliniki w Wiedniu. Odpowiedź przyszła w ciągu trzech dni, co już nie mieściło nam się w głowie. Tamtejsi lekarze chcą mnie tam widzieć natychmiast. Zaproponowali mi rodzinny przeszczep płuc. Po raz pierwszy od dawna pojawiła się w moim sercu nadzieja na życie. Polska jednak jest dziwnym krajem – nie podpisała umowy z Eurotransplantem, którą mają inne kraje, dając swoim obywatelom szanse na przeszczepy w całej Europie.

Moje życie jest dziś warte 150 tysięcy euro. Bo bez Przyjaciół nie można żyć…

Mam Mamę, Siostrę i Męża. Wszyscy jesteśmy nauczycielami. Od początku mojej choroby wszystkie możliwe pieniądze odkładaliśmy, ale leczenie i ciągłe dojazdy były bardzo kosztowne. Mieszkam w TBS-ie. Nie mamy żadnych materialnych dóbr, które moglibyśmy spieniężyć. 600 tysięcy złotych to kwota, której nikt z nas nie jest sobie w stanie nawet wyobrazić. Z internetu wiem, że były firmy, które sponsorowały w całości przeszczepy w Wiedniu, ale kryzys na rynku wyłączył je z tego działania.

Może Ty, Druhno, Druhu znacie jakąś firmę, która w profilu swojej działalności dopuszcza sponsorowanie zabiegów medycznych i moglibyście pomóc w moim wyścigu o życie, który coraz bardziej przegrywam?

Przepraszam, jeśli poczuliście się urażeni, że odważyłam się wysłać do Was ten list. To dla mnie potwornie trudne, dotąd to ja zawsze pomagałam, organizowałam akcje i nigdy nie dopuszczałam nawet myśli, że będę musiała prosić kogokolwiek o pieniądze. Niewielu wiedziało o tym, że choruję. Ale mój lekarz nie pozostawia mi złudzeń, już nie mam czasu. Moi harcerze powiedzieli: „druhno, zrobimy akcję, my nie damy rady?” – ale oni nie zdają sobie sprawy, o jak gigantyczną kwotę chodzi i że przecież dokoła tyle ludzi ciągle prosi o pieniądze. A moja Córeczka, jak tylko jestem w domu, podchodzi do mnie do łóżka, głaszcze mnie po buzi i mówi: „Mamusiu, ale obiecaj mi, że nie umrzesz…”. Żyję w strasznym cierpieniu, łatwiej by mi było już to skończyć. Ale mnie, gdy byłam dzieckiem, zmarł Tatuś, wspaniały instruktor. Wiem, co czuje dziecko po śmierci ukochanego rodzica. Tej pustki nie da się wypełnić niczym.

Justyna Piotrowska